İstanbul'un vagonlarını Ankara üretecek

İstanbul'un vagonlarını Ankara üretecek
Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı metro çizgisi filosunu 100 yeni araçla güçlendirmek için imzalar atıldı. M4 ve M10 çizgilerinde kullanılacak yeni araçlar, Ankara merkezli yerli bir firma tarafından üretilecek.

İSTANBUL (İGFA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı metro sınırı filosunu 100 yeni araçla güçlendirmek için harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı ve Bozankaya Küme ortasında, 11 Mayıs’ta süreçleri tamamlanan ihale kapsamında, 100 yeni metro aracının üretimi için imzalar, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun tanıklığında atıldı. Emirgan’daki Beyaz Köşk’te düzenlenen merasimde imzalar; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin, Raylı Sistemler Daire Lideri Ceyhun Avşar ile Bozankaya Küme kurucusu ve firma sahibi Murat Bozankaya ortasında atıldı. Merasimde sırasıyla; Alpkökin, Bozankaya ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“2023 YILI YATIRIM HARCAMAMIZIN YÜZDE 40’TAN FAZLASINI RAYLI SİSTEMLERE AYIRDIK”

İmza merasiminde konuşan İmamoğlu, ulaşım konusunun İstanbullular için en kıymetli sıkıntılardan biri olduğunu vurguladı.

Büyükşehir Beledyesi'nin bu sorunun tahlili için var olduğu günden beri bir gayret içinde olduğunun altını çizen Lider İmamoğlu, “Eğer kent için sağlıklı bir vakit dilimini tasarlayamaz ve öngörülerini oluşturamaz iseniz, sıkıntılar büyüyor ve biriktirdikten sonra da elbette tahlilleri de ne yazık ki kolay olmuyor” dedi. İstanbul için bu manada birinci sıra tahlile kavuşturulması gereken sorunun raylı sistemler olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu bağlamda yatırımlarımızı artıran ve hızlandıran bir idare olduk. Dört yıldır nitekim önemli bir yatırımı metrolarımıza aktardık, önemli bir kaynağımızı aktardık. 2023 yılı yatırım harcamamızın yüzde 40’tan fazlasını raylı sistemlere ayırmış durumdayız. Yıllık metro üretme süratimiz da az evvel Pelin Hanım'ın da söylediği üzere, sahiden bir rekora yanlışsız gidiyor. Rekor dediğimize bakmayın. Bunun bile İstanbul'a ne yazık ki kâfi olmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

M4 ve M10 çizgilerinde kullanılacak yeni araçların, Ankara merkezli yerli bir firma tarafından üretileceği bilgisini paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, 4 yıllık vazife müddetlerinin, iktidar kanadınca 25 yıllık geçmiş periyotla kıyaslanmasının kendisini keyifli ettiğini söyledi.

25 yılda üretilen birtakım işleri, bu 4 yılda ortaya koydukları kabiliyetle kıyaslayan Lider İmamoğlu, "Biz şunu yapmıştık, siz bunu yaptınız’ diye bir yarışa tabi tutuluyoruz. Bunu hem gülümseyerek hem de keyifle karşılıyorum. Zira 4 yılın 25 yılla yarıştırılması ya da kıyaslanması, bizim için keyifli. Verimli ve tesirli bir biçimde vakti kullanıp, işinizi yaparsanız bu biçimde kıyaslanırsınız. Biz, 4 yılda çok hoş işler başarmış bir yönetimiz” dedi.

M10 Pendik-Sabiha Gökçen metro sınırının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığını anımsatan İmamoğlu, “Normalde daha evvelki tertibe nazaran belediyenin kasasından, Hazine hesabına kesinti yapılarak 25-30 yılda parası alınan para, değiştirilen son genelgeyle birlikte bizden 11 ayda alındı” bilgisini paylaştı. İmamoğlu, “Bu kesintilerin olabileceği yeni işler, İstanbul ile bakanlık ortasında vardır, olacaktır. Tıpkı biçimde bu hali ortaya koyarlarsa, bu altından kalkılacak bir süreç olmayacaktır” ikazında bulundu.