İYİ Parti, Adnan Menderes ve Dava Arkadaşlarını Anma Töreni Düzenledi

İYİ Parti, Adnan Menderes ve Dava Arkadaşlarını Anma Töreni Düzenledi
İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamının 62. yıldönümünde anma töreni düzenledi.

Topkapı'daki Anıt Mezar'da gerçekleşen anma töreni, Kur'an tilavetiyle başladı ve Menderes, Zorlu ve Polatkan için yapılan dua ile devam etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, törende yaptığı konuşmada, "Yeter söz milletindir" diyen Türk milletinin Menderes ve dava arkadaşlarını göreve getirdiğini ifade ederek, o dönemde altyapı çalışmaları, barajlar ve köprülerin inşa edildiğini, iç ve dış ilişkilerin geliştirildiğini, milli ve manevi değerlerin önemsendiğini vurguladı.

"Türkiye ne zaman biraz başını kaldırsa, güçlense dışardan bir el ona dokunur. İşte 60 darbesinin hikayesi de böyle başladı" diyen Akburak, Yassıada mahkemelerinde iftiralar ve mesnetsiz gerekçelerle Menderes ile arkadaşlarının idamla yargılandığını anlattı.

Burak Akburak, Menderes, Zorlu ile Polatkan'ı rahmet ve minnetle yad ettiğini söyleyerek, onların her zaman demokrasi kahramanı ve demokrasi şehitleri olarak anılacaklarını vurguladı.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım da bugünün cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerinden birinin yıl dönümü olduğunu dile getirerek, merhum Menderes ile dava arkadaşlarını rahmetle andığını ifade etti.

Yıldırım, demokrasi ve kalkınma hamlesine dış güçlerin de desteğiyle 1960'da yapılan darbe ile üç vatanperverin şehit edildiğini belirtti.

Haber Editörü