İzmir sularına 5 milyon yavru sazan

İzmir sularına 5 milyon yavru sazan
Tarım ve Orman Bakanlığı, stokların desteği, balık üretiminin artırılması ve biyolojik çeşitliliğin korunması için "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında Cumhuriyetin 100. yılında 100 milyon yavru balık üreterek kaynaklara bırakıyor.

İZMİR (İGFA) - 2020'ye kadar ülke genelinde yıllık 30-40 milyon seviyesinde devam eden Balıklandırma faaliyetleri, 2021'de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 7 su eserleri üretim tesisinin Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesiyle arttı.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir Vilayet Müdürlüğü’ne devredilen Ürkmez Su Eserleri Üretim İstasyonu’nda da İzmir’de bulunan gölet ve göllerin balıklandırılması için kıymetli çalışmalar yürütülüyor. 2021 yılında 4 milyon 103 bin adet yavru sazan balığı üretilen tesiste, Cumhuriyetimiz’in 100. Yılında 100 milyon balık gayesi doğrultusunda 5 milyon adet yavru sazan balığı üretimi hedefleniyor.

Üretim gayesini gerçekleştirme yolunda çalışmalara sürat verilen tesiste üretilen yavru sazanlar Kemalpaşa, Ödemiş, Seferihisar, Bergama, Foça, Beydağ, Selçuk ve Dikili’de bulunan 16 göl ve baraj gölü’ne salınıyor. İzmir’de şimdiye kadar 1 milyon 600 bin yavru balık salımı yapılırken Çanakkale, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Uşak Vilayetlerindeki göl ve barajlar da İzmir’de üretilen balıklarla balıklandırılıyor.