İzmir'de Çıra Gibi Yanan Evlerin Müteahhidi Ev Sahiplerinden 6.5 Milyon TL "Katkı" İstiyor!

İzmir'de Çıra Gibi Yanan Evlerin Müteahhidi Ev Sahiplerinden 6.5 Milyon TL "Katkı" İstiyor!

Yenikale Mahallesi'nde bulunan Folkart Sitesi'nin 3. bloğunda çıkan yangın sonucunda, 40 ev sahibinin yaşadığı 8 katlı site büyük zarar gördü. Yangının elektrik kontağından çıktığı belirlenirken, 7 kişi yaralandı ve bazı evcil hayvanlar ise yangın nedeniyle hayatını kaybetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan rapora göre, yangın öncesinde bir ve ikinci kat arasında yer alan, aydınlatma için kullanılan armatür ya da kablo şaftı içinde bulunan enerji besleme hattında kısa devre meydana geldi. Bu kısa devre de yangının çıkmasına neden olurken, olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Ev Sahiplerinin Dava Açması

Yangından etkilenen ev sahipleri, zararlarının karşılanması için dava açmaya başladı. Şehit ailelerinin avukatı Çiler Nazife Koşar ve 2 ev sahibi, hukuki sürece başvurdu. Folkart firmasının kendilerine 20 Haziran tarihine kadar süre verip, yangın sonrası siteyi yeniden inşa edeceğini söylediğini ancak daha sonra "222 bin Euro katkı" istendiğini ifade etti. Ev sahipleri, bu durum üzerine 21 Haziran'da dava açtı.

Sorumlularla Hesaplaşma

Avukat Koşar, yangın sırasında herhangi bir güvenlik önlemi veya yangın söndürme sistemi olmadığını belirterek, site yönetimi ile müteahhit firma Folkart A.Ş.'nin yangın sırasında veya sonrasında hiçbir adım atmadığını ifade etti.

İlk Olay Değilmiş

İzmir Bayraklı'da bulunan Folkart Towers isimli ikiz kulelerin A bloğunun 37. katında çıkan yangında, şöminenin patlaması sonucu Sahil Güvenlik Komutanı olan bir Yüzbaşının eşi hayatını kaybetmişti. Bu olay, Folkart firmasının daha önce de yangınla ilgili sorunlar yaşadığını gösteriyor.