Kadıköy bostanlarında hasat vakti

Kadıköy bostanlarında hasat vakti
İstanbul'un Kadıköy Belediyesi’nin “Her Mahalleye Bir Bostan” sloganıyla dört faklı mahallede hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları’nda yaz döneminin birinci hasadı gerçekleşti.

İSTANBUL (İGFA) - İstanbul'a bağlı Kadıköylülerin sağlıklı ve pak besine direkt erişmesini amaçlayan Kadıköy Belediyesi, kentin tarihinde de değerli bir yeri olan bostanları halkın hizmetine sunmaya devam ediyor. Yaz devrinde bostanlardan faydalanmak için 2 bin 757 kişi müracaat yapmış, çekilen kura sonucu 296 kişi ekim yapma hakkını elde etmişti. Kadıköy Belediyesi tarafından kendilerine verilen atalık tohumları ve fideleri toprakla buluşturan Kadıköylüler, yaz periyodunun birinci eserlerini de toplamaya başladı. Bu aylarda marul, maydanoz, kabak, fasulye, domates, biber, salatalık, bezelye, patlıcan, çilek üzere birçok meyve ve zerzevatın yetiştirildiği bostanları ziyaret eden vatandaşlar, kendi emekleriyle ürettikleri besinleri toplamanın memnunluğunu yaşadı.

Fenerbahçe Bostanı’na oğluyla birlikte gelen Zeynep Güler, “İlk günden beri oğlumla birlikte geliyoruz. Bilhassa onun için başvurmuştuk bostanlara. Tam kentin merkezinde konutumuza de çok yakın bir yerde. Kadıköy Belediyesi tarafından bize cet tohumları da verildi, onlarla yola çıktık. Şu an çocuklarımıza organik yiyecekler sunma talihi elde ediyoruz” dedi.

Bostanda çilek ve biber hasadı gerçekleştiren Filiz Yalçın ise “Birkaç kuraya katıldıktan sonra lakin bostanımıza kavuşabildik, çok memnunuz. Kızım çok hevesliydi daima gelip izliyordu artık tadını çıkarıyor. Daha evvel yemediği birçok sebzeyi yemeye başladı bu sayede. Bu bahçelerden daha evvel çok kabak da yedik mesela. Kadıköy Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Çok hoş bir çalışma” diye konuştu.