KASKİ'den GES gururu

KASKİ'den GES gururu
Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Su ve Kanalizasyon Yönetimi (KASKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren, Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında 5 milyon 100 bin Kilowatt Saat (kWh), bir mühlet evvel işletmeye alınan Güneş Güç Santrali (GES) sayesinde ise aylık 1 milyon kWh’den fazla elektrik gücü üretildiğini kaydetti.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’de içme suyu, kanalizasyon ve atık su arıtma faaliyetlerini gerçekleştiren KASKİ Genel Müdürlüğü, kentte içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin kesintiye uğramadan sürmesi için faaliyetlerini aralıksız formda sürdürüyor.

Kayseri’nin daha sağlam altyapıya kavuşması için, merkez ve ilçelerde faaliyetlerine aralıksız halde devam eden KASKİ, öteki yandan maliyetleri düşürmek için kendi tesislerinde elektrik gücü üretiyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, bu kapsamda KASKİ bünyesinde hizmet veren, Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 5 milyon 100 bin kWh elektrik üretildiğini kaydetti.

Altyapı ile ilgili hizmetlerin vatandaşlara eksiksiz formda ulaştırılması için KASKİ’nin gece gündüz ayrımı yapmadan çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüğünü, bunun yanı sıra yüksek güç tüketimli tesislerinin güç gereksinimlerini yenilenebilir güçten karşılamak üzere de harekete geçtiklerinin altını çizen Lider Büyükkılıç şunları kaydetti: “KASKİ’miz bünyesinde hizmet veren, Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 5 milyon 100 bin kWh elektrik üretildi. Atıksu arıtma çamurundan yaklaşık olarak yılda 2,6 milyon m3 biyogaz üretilmekte olup, üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılması ile de 5 milyon 100 bin kWh elektrik gücü üretilmektedir. Bununla birlikte tesisimizde kirli sular da etrafa ziyan verilmeden arıtılıyor. Ayrıyeten elektrik gücü üretilmesi maksadıyla Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’mizin çabucak yanı başında nisan ayında üretime başlayan 5 mW kapasiteye sahip Güneş Güç Santrali sayesinde gereksinim duyduğumuz elektrik gücünün bir kısmını buradan karşılamaya başladık. Kelam konusu tesisimizden aylık 1 milyon kWh’den fazla elektrik gücü üretilmektedir. Yenilenebilir güneş güç kaynağından üretilecek elektrik sayesinde, etraf sıhhati korunarak karbondioksit salınımının azaltılacağı ve 81 bin 698 metrekarelik alanda kurulan Güneş Güç Santrali’nde yılda yaklaşık 11 milyon kWe üretim sağlanacak.”

Büyükkılıç, öteki yandan Hacılar İlçesi Karpuzsekisi ve İncesu İlçesi Tahirini Mahallelerinde de GES için çalışmaları başlattıklarını hatırlatarak, “Tüm bunlar vatandaşlarımıza daha âlâ hizmet edebilmek ismine gerçekleştiriliyor. Gayemiz kentimizde altyapıyı dünya standartlarında bir yapıya kavuşturmak” dedi.