Kayseri Kocasinan sinekle çabayı sürdürüyor

Kayseri Kocasinan sinekle çabayı sürdürüyor
Kayseri'nin Kocasinan Belediyesi, hava sıcaklıklarının pik yaptığı Kayseri’de larva ve kronomid sineğine karşı drone ile çaba ediyor.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Yeni alınan İnsansız Hava Aracı (drone) ile ilaçlama yapılırken çalışmaları denetim eden Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, imar planları, yol ve saha çalışmaları başta olmak üzere birçok teknik mevzuda teknoloji gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek; “Her alanda teknolojik yeniliklere ayak uyduruyoruz” dedi.

Drone ile ilaçlama çalışmalarını takip eden Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, 50 kg yük taşıma kapasitesine sahip İnsansız Hava Aracı (drone) hakkında SKYVİEW Havacılık Eğitmeni Berkan Seferoğlu’dan bilgiler aldı. Drone ilaçlama ile hem vakit, hem maliyetten hem de işçilikten daha fazla tasarruf sağlayacaklarını belirten Lider Çolakbayrakdar; “Teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Yeni bir teknoloji alet, Kocasinan’da çalışmaya başladı. Droneyi, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ağaç ve bitki ilaçlamasında kullanacakken, Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ise sivrisinek ve larva için ilaçlama gerçekleştirecek. Her alanda teknolojik yeniliklere ayak uyduruyoruz. Çok işlevli olan teknolojik aleti, her alanda kullanacağız lakin şuanda yeni bir muhtaçlık olduğu için ilaçlama faaliyetlerinde kullanıyoruz. Vakit içerisinde yağmur suyu ızgaralarından giren, konutlardan atılan ve taşkınların getirdiği katı atıklar kanallar içerisinde tortulaşarak kanalın kapasitesinin düşmesine neden oluyor. Bu kapsamda takımlarımız ve çağdaş araçlarımızla yürütülen çalışmalar sayesinde vatandaşlara daha hijyenik bir ortam sağlanıyor. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gruplarımız ise ilçe genelinde tüm kanalları periyodik biçimde ilaçlayarak, dezenfekte çalışması yapıyor. Gruplarımızın çalışmaları, bölgede kronomid denilen canlıların üremesini engelleyip, etrafa rahatsızlık vermesinin de önüne geçiyor” tabirlerini kullandı.

Öte yandan SKYVİEW Havacılık eğitmenlerinden Berkan Seferoğlu, Veteriner İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarına drone eğitimi verdi. Çalışanların bilgi ve marifetlerinin artırılması emeliyle hem teorik hem de uygulamalı olarak verilen drone eğitimlerini tamamlayan çalışana İHA1 ve İHA2 şoför evrakı verilecek.