Kayseri Kocasinan'a 3 yeni şadırvan

Kayseri Kocasinan'a 3 yeni şadırvan
İlçe genelinde cami avlularındaki şadırvanları Selçuklu Mimarisi üslubunda yenileyen Kocasinan Belediyesi, 6 yılda toplam 15 adet kemerli şadırvan yaparken, bu yıl ise 3 yeni şadırvanı daha bölgeye kazandıracak.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Yıldızevler Mahallesi’nde imali devam şadırvanı yerinde inceleyen Kayseri'nin Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, kentin kimliğine bağlı kalarak, tarihi ve kültürel bedellerine kıymet kattıklarını belirterek, yapılan çalışmanın kentin estetiğini ön planda tutarak, örnek alınacak bir çalışma olduğunu söyledi.

Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan Belediyesi olarak rutin belediyecilik faaliyetlerini en âlâ formda yerine getirmenin yanı sıra ulaşımdan altyapıya, etraftan kültür-sanata, eğitimden spora, pazar yerinden paklık hizmetlerine kadar tüm alanlarda yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam ettiklerini vurguladı. Lider Çolakbayrakdar, bilhassa ilçe genelinde fiziki yerlerin hoş olmasına kıymet verdiklerini belirterek; “Yıldızevler, Şeker ve Erkilet Mahallesi olmak üzere 3 adet şadırvan imali devam ediyor. Muhtaçlık olan bölgelerde gerek yeni yapılan mescitlerde gerekse yenilenmesi gereken yerlerde tek tıp yeni şadırvanlar yapıyoruz. Selçuklu vaktinde ecdadımız, mimari yapıtları gönüllerinden gelerek, İslami motifler vererek ibadethaneler yapmıştır. Kocasinan Belediyesi olarak bizler de vatandaşların ağır kullanmış olduğu alanların etraf düzenlemesiyle birlikte, bölgenin gereksinimine nazaran yeni fiziki yerler yapıyoruz. Bilhassa ecdadımızı örnek alarak kemerli çağdaş şadırvanlar yapıyoruz. Bu kapsamda Kocasinan bölgesinde 6 yıl evvel başlattığımız çalışmalarımız ağır bir halde sürüyor. Yapmış olduğumuz şadırvanları da kentimizin geçmişini anımsatacak formda Selçuklu Mimarisindeki kemerli çizgilerle biçimlendiriyoruz. Yapılan çalışmalarımız, hemşehrilerime güzel uğurlu olsun” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyan, tıpkı vakitte son derece çağdaş çizgilere sahip olan ve ortalama 100 metrekareden oluşan kemerli şadırvanların içerisinde; erkek ve bayan lavaboları, engelliler için farklı bir kısım, 16 tane abdest alma yeri ve bunun yanında son teknolojiyle donatılmış yüz litre kapasiteli sıcak su kısmı bulunuyor. Bu kapsamda Kocasinan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Turgutreis, Yakut, Fevziçakmak, Yenidoğan, Mevlana, Mithatpaşa, Sümer, Beyazşehir, Barbaros, Erkilet Ertuğrulgazi, MOBİLYAKENT, Cırgalan ve Erciyesevler olmak üzere toplam 15 adet kemerli şadırvan yaptı. Kocasinan Belediyesi, bu yıl ise 3 yeni şadırvanı Yıldızevler, Şeker ve Erkilet Mahallesi’ne kazandıracak.

M.Uzel