Kayseri Kocasinan'da lavanta hasadı başladı

Kayseri Kocasinan'da lavanta hasadı başladı
Kayseri'nin Kocasinan Belediyesi’nin kenti renklendirmek ve çiftçilere alternatif eser çeşitliliği sunmak gayesiyle geçen yıl başlattığı 38 bin metrekare alanda 20 bin lavantanın yer aldığı ‘Lavanta Bahçesi’, meyvelerini verdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantaların birinci hasadını yapan Kayseri'nin Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, Türkiye’de birincilere imza atan belediyecilik faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, kenti renklendiren Lavanta Bahçesi Projesi kapsamında parka müsait olmayan alanları bu formda değerlendireceklerinin muştusunu verdi.

Erkilet Osmangazi Mahallesi’ndeki ‘Lavanta Bahçesi’nde eserlerin birinci hasadını yapan Lider Çolakbayrakdar, rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantaların Kayseri’ye farklı hoşluk kattığını söyledi. Türkiye’de birincilere imza atan belediyecilik faaliyetleri yürüttüklerini belirten Lider Çolakbayrakdar, kenti renklendiren Lavanta Bahçesi Projesi’nin sayılarını artıracaklarının muştusunu vererek; “Kocasinan’da lavanta bahçemizde, birinci hasadı yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl, diktiğimiz lavantaların bu yıl eser hasadına başladık. Yüksek tansiyon çizgilerin geçtiği yerlerde nitelikli bir park yapılamayacağı nedeniyle büyük bir alanı lavanta bahçesi olarak değerlendirdik. Bu noktada Erkilet Ertuğrulgazi Mahallesi’nde de yüksek tansiyon sınırının geçtiği yere de lavanta bahçesi kazandıracağız. Kendine has görsel zenginliği, kokusu ve hoşluğuyla farklı bir bitki olan lavantanın önümüzdeki yıllarda gelişmesiyle daha verimli bir biçimde etrafa renk katacak. Bereketli olsun. Farklı bölgelerde tıpkı bu biçimde park alanlarını bu halde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Vatandaşlarımızın görsel varlıklı açısından gelip, burada fotoğraf çekebileceği alternatif bir yer olarak gün yüzüne çıkacaktır. Yaptığımız proje ve yatırımların birçoğu geleceğimizin teminatı yavrularımız içindir. Yeşil bir kent bırakabilmek için ağır çaba sarf ediyoruz. Daha yaşanabilir bir kent inşa etme derdi içerisindeyiz” tabirlerini kullandı.