Kayseri Pınarbaşı'nda duygusal anlar

Kayseri Pınarbaşı'nda duygusal anlar
Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Pınarbaşı ilçesi Pazarören Mahallesi’nde İlkmektep, Köy Enstitüsü, Öğretmen Okulu, Anadolu Lisesi ve artık de Fen Lisesi olarak 85 yıldır eğitim veren Pazarören Öğretmen Okulu’nu ziyaret edip, onarımına başlanan tarihi Pazarviran İlkmektebi binasını inceledi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Pınarbaşı ilçesi Pazarören Mahallesi’nde 1939-1940 Eğitim-Öğretim yılında iki katlı 5 sınıflı yatılı bölge okulu olan taş binada Köy Enstitüsü olarak açılan, Pazarören Köy Enstitüsü, Birinci Öğretmen Okulu, Öğretmen Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi olarak 85 yıldır hizmet veren Pazarören Mimar Sinan Fen Lisesi’ni ziyaret etti.

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, onarım çalışmaları devam eden, bir eğitim müzesine dönüştürülecek olan ve Köy Enstitüleri’nin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç’un hatıratında anlattığı tarihi eğitim binasında incelemelerde bulundu.

Okul yerleşkesi ve yapılabilecek çalışmalar konusunda Okul Müdürü Hayrettin Acet ve Müdür Yardımcısı Yakup Arslan tarafından bilgiler alan Lider Büyükkılıç, burada yaptığı açıklamada, “Bir vakitler Pazarören Öğretmen Okulu, bir periyot Pazarviran İlkmektebi derken bugün Mimar Sinan Fen Lisesi olarak hizmet verecek bir okuldayız” dedi.

“BURADA KAYSERİ VE BÖLGE İNSANLARININ ÇOK BÜYÜK ANISI VAR”

Bu okulun Kayseri ve bölge insanlarında çok büyük anıları olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Benim ağabeylerimden ikisi, enişte, amca çocuklarından kimileri, büyüğümüz teyzemizin eşi de buradan mezun. Köylü çocuklarının gelip, yatılı olarak okuduğu, çok taraflı yetiştiği eğitim kuruluşudur. Hafta sonu bine yakın mezunun gelip, geçmişi yâd ettiğini öğrendim, keyif aldım. Ağabeyimi de aradım, 1965 yılında buradan yüksek öğretmen okuluna ayrılmıştı, o açıdan burasının hepimizde bir tesiri, bu bölgenin insanlarda anısı kelam konusudur” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, buradaki yapılan çalışmaları müdür ve müdür yardımcılarından öğrendiğini ve keyif aldığını belirterek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak hızlı olan bahislerde yardımcı olma tarafında irade göstereceklerini söz etti.

“FEN LİSESİ STANDARTINDA, EĞİTİM KALİTESİ ÜST SEVİYEDE OLACAK”

Burasının Fen Lisesi’ne dönüşeceğini ve eğitim kalitesinin üst seviyede olacağını belirten Büyükkılıç, kelamlarını şöyle sürdürdü: “İnşallah değişik vakitlerde burada hocalarımızla görüşüp, burada neler yapılabileceğine baş yorma gerekiyor. 116 dönümlük bir alanı içeriyor, 17 bina var. Onarım çalışmaları yapılanlar var. Burasının tekrar hayat bulması ve ayakta kalması değerlidir. Burasının Fen Lisesi standardında eğitim kalitesinin üst seviyede olacağı bir anlayış içerisinde eğitim topluluğumuz için hayata geçirileceğine inanıyorum. Etkilendik, duygulandık, burası ile ilgili daha evvel bana armağan edilen, mezun olmuş öğretmenlerin anılarını içeren kitabı okumuştum. Yozgat, Sivas, Nevşehir’imizden gelen bu bölge insanına hitap eden, o günün şartlarında yaya olarak gelip, burada yatılı olarak eğitimini sürdüren öğretmenlerimizin anılarını okuyunca da duygulanmıştım. Burası insanı etkiliyor, burası ile insanların buluşmasını sağlamak lazım.”

Başkan Büyükkılıç, bu okulun eğitim boyutunu hiç kaybetmediğini, tarihe ve eğitime ışık tuttuğunu vurgulayarak, “Burası İlkmektep eğitim yuvası olarak işe başlıyor, sonrasında Köy Enstitüsü, Öğretmen Okulu, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi derken eğitim ile ilgili boyutunu hiç kaybetmiyor. Bir köprü oluşturuyor, tarihe, eğitime ışık tutuyor. Hem o günün şartlarındaki alet, edevatlar ile ilgili insanların bir bakıma geçmişini canlandırıyor hem de hangi şartlarda bugünlere gelindiğini anımsatıyor. Zenginliklerle dolu bir alan” tabirlerini kullandı.

Büyükkılıç, burasının etraf tertibi ile ilgili gerekli talimatları verdiğini, yönetimciler ile istişare yaparak, burada neler yapılabileceğine baş yoracaklarını kelamlarına ekledi.

PAZARÖREN MİMAR SİNAN FEN LİSESİ TARİHİ 100 LİSE ORTASINDA YER ALIYOR

Pazarören Mimar Sinan Fen Lisesi, 85 yılda onlarca bakan, bilim adamı, muharrir, hukukçu ve on binlerce öğretmen yetiştiren, ayrıyeten Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan “Ülkemizdeki Tarihi 100 Lisemiz” içerisinde yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ YERLEŞKESİNE SAHİP LİSE

Okul, 116 dönümlük yerleşkesi ile Türkiye’nin en geniş yerleşkesine sahip lise olarak dikkat çekerken, okul yerleşkesi içerisinde 21 sınıflı derslik binası, pansiyon binası (erkek yatılı), idari bina, konferans salonu, spor salonu, müzik salonu, tam donanımlı fizik-kimya-biyoloji laboratuvarı, iki adet kütüphane ve lojmanlar ile ormanlık ve meyvelik yerler bulunuyor.

PAZARÖREN ESNAFINA ZİYARET

Öte yandan Lider Büyükkılıç, Pazarören Mahallesi’ndeki esnafları da ziyaret ederek, iyi, bereketli işler temennisinde bulundu. Esnaflara istek ve taleplerini soran Büyükkılıç, alışveriş yapan vatandaşla da sohbet etti.

Başkan Büyükkılıç’a inceleme sırasında Basın Yayın ve Halkla Bağlantılar Daire Lideri İbrahim Özçekiç de eşlik etti.