Kayseri Talas'ta Mevlana Meydanı açıldı

Kayseri Talas'ta Mevlana Meydanı açıldı
Kayseri Talas Belediyesi’nin, projesini yarışla belirlediği Mevlana Mahalle Meydanı düzenlenen görkemli bir merasimle hizmete girdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Yaklaşık 85 bin nüfusu ile Kayseri’nin en büyük, Türkiye’nin 7. büyük mahallesi olan Mevlana Mahallesi’ndeki 20 bin metrekarelik meydanda imal çalışmaları tamamlandı.

Türkiye’nin dört bir yanından mimarların katıldığı yarış sonucunda ortaya çıkan proje ile yine düzenlenen ve Şeffaf Oda’dan Genç Ofise, Selçuklu Bilgi ve Kültür Evi’nden ATM’ler ve amfi tiyatro ile fatura ödeme noktasına kadar çok sayıda işlevsel kısmın yer aldığı meydan için merasim düzenlendi.

“ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”

Programın açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, Mevlana Mahallesine yakışır bir meydan ortaya çıkardıklarını belirterek, “Bu mahalle son 10 yılda süratle gelişen bir bölge. Talas’ta yol, park çalışmalarımızdan spor tesislerine, eğitim kurumlarından sıhhat tesislerine, ibadethanelerden toplumsal donatılara kadar birçok değerli çalışmalara imza attık. Beşere kıymet veren, hayatı kolaylaştıran hizmet ve yatırımlar gerçekleştirdik. Zira kentler beşerler üzeredir. Bir vücudu ve ruhu vardır. Mescitler, kütüphaneler, müzeler nasıl kentin ruhu ise meydanlar da kentin bir kesimidir.” dedi.

“MEVLANA MEYDANINI GERÇEK KİMLİĞİNE BÜRÜNDÜRDÜK”

Başkan Yalçın, son 4 yılda bilhassa kent ve yeşil alan konusunda kıymetli çalışmalar yaptıklarını lisana getirerek şöyle konuştu: “Yeni yapılan ve revize edilen 60 park ile 315 bin metrekare yeşil alanı kazandırdık. 15 yeni park daha açacağız. Bunlara ek olarak bugün de 20 bin metrekare büyüklüğündeki Mevlana Meydanının açılışını yapıyoruz. Buraya gerçek bir meydan kimliği kazandırmak istedik. Zira kentler meydanlarıyla anılır. Bu hedefle yaptığımız müsabakada Türkiye geneli 57 firma katıldı ve birinci olanı uyguladık. Bu meydanda günlük gereksinimleri karşılayacak toplumsal ve kültürel ögeleri ön planda tuttuk. 20 bin metrekarelik yeşil alan, amfi tiyatro, Selçuklu Bilgi Meskeni, Şeffaf Oda, Genç Ofis, muhtarlık, kütüphane, hanımlar için gün meskeni, stant salonu, PTT şubesi, ATM’ler, abonman dolum merkezi, fatura ödemi noktası, büfeler, taksi durağı, zabıta noktası, acil durum konteyneri, cami ve Kayserispor store mağazası burada yer alıyor. 40 milyon liralık yatırımımız mahallemize ve ilçemize güzel olsun.”

“YALÇIN LİDER VİZYONUNU YANSITMIŞ”

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı, Talas’ın çok farklı bir karakteristik özelliğe sahip olduğunu tabir ederek, “Talas bilhassa son yıllardaki gelişimiyle üniversite öğrencilerinin ağır olarak bulunduğu ve canlılık kattığı bir ilçemiz. Hem de 17, 18, 19 ve 20. yüzyıldan kalma konaklarıyla medeniyetimizin ve kentimizin güzide bölgesi. Böylesine hoş bir ilçede istişari manada bilgiye değer verilerek yapılan bu hoş meydan çalışması gerçekten hem Talas’a hem de kentimize kıymetli bir vizyon katmış. Çok beğenilen, işlevsel, rahat ve halkımızın istifadesine sunulmuş meydan olmuş. Tabi Yalçın liderimiz Büyükşehir’deki vizyonunu Talas’a yansıttığı için bunlara şaşırmıyoruz. Talas ile ilgili her gün farklı ve hoş haberler alıyoruz, hoş yatırımlar oluyor. Bütün bunlar hem Talaslı hem de Kayserili hemşehrilerimizin konforunu, hayat keyfini, suratını ve cümbüşünü artıracak gelişmeler. Bundan biz de çok büyük memnunluk duyuyoruz.” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE SON DERECE HOŞ BİR ESER”

Önceki devir Ulusal Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar da, Kayseri’de olmanın kendileri için büyük bir memnuniyet ve heyecan verici bir durum olduğunu anlatarak, “Her vakit Kayseri’ye geldiğimizde moralimiz yükseliyor, hayata bakışımız değişiyor, her şey pek hoş formda çalışmalar devam ediyor. Bugün de burada sayın belediye liderimizin takımıyla birlikte büyük fedakârlıkla, ilgiyle, titizlikle son derece hoş bir eser meydana gelmiş. Bu meydan hakikaten bizlerin eşlerimizin, çocuklarımızın, arkadaşlarımızın rahat ve huzur içinde yaşayabilecekleri bir ortam. Bunu inşallah değerlendireceğiz. Büyüyen ve güçlenen bir Türkiye için başta sayın cumhurbaşkanımız olmaz üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakanlarıyla, valileriyle, kaymakamlarıyla, belediye liderleriyle, askeriyle siviliyle gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah ülkemizi her bakımdan layık olduğu yere getireceğiz. Bir tarafta ülkemizin bekası ve güvenliği, öbür tarafta da ülkemizin refahı, daha müreffeh olması için çalışıyoruz.” formunda konuştu.

Konuşmaların akabinde meydanın açılış kurdelesi protokol tarafından kesilerek vatandaşların kullanımına sunuldu.

MEYDANDA NELER VAR?

Mevlana Mahallesi Meydanını baştan aşağı yenileyen Talas Belediyesi, bölgede işlevsel bir meydan ortaya çıkardı. Amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, Selçuklu Bilgi ve Kültür Meskeni, Genç Ofis, muhtarlık, kütüphane, gün konutu, sanat konutu, PTT şubesi, banka ATM'leri, abonman dolum noktası, fatura ödeme noktası, büfeler, taksi durağı, zabıta noktası, Kent Ekmek büfesi ve acil durum konteynerinin yer aldığı meydanda yürüyüş yolları, kamelyalar ve spor alanları bulunuyor. Lider Yalçın’ın her hafta çarşamba günü vatandaşlarla görüştüğü Şeffaf Oda ile acil durum konteynerinin de yer aldığı meydanın açılış merasiminde birbirinden özel etkinliklerle çocuklar eğlenirken, dağıtılan dondurmayla da vatandaşlar serinledi.