Kayseri Talas'ta Mevlana Meydanı'nda geri sayım

Kayseri Talas'ta Mevlana Meydanı'nda geri sayım
Kayseri Talas Belediyesi’nin, projesini müsabakayla belirlediği Mevlana Mahalle Meydanı’nda açılış için geri sayım sürüyor.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri'nin Talas ilçesinde etraf düzenlemeleri de tamamlanarak 14 başka çeşitte 12 bin 750 çiçekle renklendirilen meydan, yarınşehir protokolünün iştirakiyle düzenlenecek merasimle hizmete girecek.

Yaklaşık 85 bin nüfusu ile Kayseri’nin en büyük, Türkiye’nin 7. büyük mahallesi olan Mevlana Mahallesi’ndeki 22 bin metrekarelik meydanda imal çalışmaları sona erdi.

Türkiye’nin dört bir yanından mimarların katıldığı yarış sonucunda ortaya çıkan proje ile tekrar düzenlenen meydanda Şeffaf Oda’dan Genç Ofise, Selçuklu Bilgi ve Kültür Evi’nden ATM’ler ve fatura ödeme noktasına kadar çok sayıda işlevsel kısım yer alıyor.

“MEVLANA’YA YAKIŞIR BİR MEYDAN”

Konuyla ilgili kısa değerlendirmede bulunan Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, Mevlana Mahallesine yakışır bir meydan ortaya çıkardıklarını belirterek, “Buranın projesini müsabakayla belirledik. 57 proje ortasından birinci olanı hayata geçirdik. 22 bin metrekarelik bir alanı nakış nakış işledik. Bölge halkının hem çay kahve içip dinlenebileceği hem kültürel etkinliklere katılıp çeşitli gereksinimlerini giderebileceği işlevsel bir meydan ortaya çıktı. İmal çalışmalarını tamamladık. Yeşil alan, etraf düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarını bitirdik. Vatandaşlarımız şimdiden kullanmaya başladı. Mevlana Mahallemize, ilçemize ve kentimize güzel olsun.” sözlerini kullandı.

MEYDANDA NELER VAR?

Mevlana Mahallesi Meydanını baştan aşağı yenileyen Talas Belediyesi, bölgede işlevsel bir meydan ortaya çıkardı.

Amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, Selçuklu Bilgi ve Kültür Konutu, Genç Ofis, muhtarlık, kütüphane, gün meskeni, sanat konutu, PTT şubesi, banka ATM'leri, abonman dolum noktası, fatura ödeme noktası, büfeler, taksi durağı, zabıta noktası, Kent Ekmek büfesi ve acil durum konteynerinin yer aldığı meydanda yürüyüş yolları, kamelyalar ve spor alanları bulunuyor.

Başkan Yalçın’ın her hafta çarşamba günü vatandaşlarla görüştüğü Şeffaf Oda ile acil durum konteynerinin de yer aldığı meydan, 12 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’de evvelki devir Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kent protokolünün katılacağı bir merasimle açılacak.