Keşan'da belediye personellerinden yarım günlük grev!

Keşan'da belediye personellerinden yarım günlük grev!
Keşan Belediyesi’nin kontratlı emekçileri seyyanen artırım hakkını istiyor! Kontratlı işçi öğleye kadar yarım günlük grev uygulama kararı aldı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Keşan Belediyesi'nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası'na üye 51 kontratlı işçi, yapılan toplu iş kontratında yer alan seyyanen artırımın kendilerine yansıtılmadığını sav ederek, hakkını talep etmek için grev aksiyonu başlattı.

Toplu İş Mukavelesi'nin Mart 2023 tarihinde imzalandığı belirtilen harekette DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Lideri Salim Şen, Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcisi Kamil Tunca ve emekçilerin iştirakiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Şen, uzun yıllardır Keşan halkına hizmet eden takımlı personeller olarak verdikleri emeklerin karşılığında hak ettikleri seyyanen artırımın kendilerine verilmediğini vurguladı.

DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Lideri Salim Şen ile Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcisi Kamil Tunca ve personellerin katıldığı basın toplantı, Keşan Belediyesi Çok Maksatlı Pazaryeri Kompleksi Bahçesi'nde yapıldı.

“BİZLER YILLARINI KEŞAN BELEDİYESİ’NE VEREN İŞÇİLERİZ”

Şen, burada yaptığı konuşmada kendilerinin Keşan Belediyesinin takımlı personelleri olduğunu belirterek; “Yıllarca Keşan halkına hizmet eden, bu uğurda gecesini gündüzüne katan, kışın yağmurunda, çamurunda, yazın sıcağında alın teri döken işçileriz. Birebir vakitte DİSK/Genel-İş Sendikasının da uzun yıllardır üyesiyiz. Ülkemizde son yıllarda yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığı bizleri derinden sarmış, fiyatlarımızı süratle eritmiştir. Aldığımız fiyatlarımızın alım gücü süratle erimiş, yaptığımız toplu mukaveleler yetersiz kalmıştır” dedi.

"SÖZLEŞMEMİZDE OLAN SEYYANEN ARTIRIM UYGULANMADI"

2023 yılı Mart ayında sendika ile Keşan Belediyesi ortasında toplu-iş sözleşesi imzalandığına vurgu yapan Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık beş ay boyunca belediye patronu ile kelam konusu toplu-iş mukavelesinin imzalanması için şiddetli bir çaba verdik. Geçtiğimiz yıl yaşanan tüm bu kayıplarımızı telafi edecek bir toplu mukavele yapabilmek ismine ağır bir gayret sarfettik. AncakTUİK’e nazaran bile geçtiğimiz yıl % 80’leri bulan enflasyon ortamında Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu bizlere % 42’lik bir artışı reva görmüştü. Bizlerde bu enflasyonist ortamın olumsuz tesirlerini azaltmak ismine kelam konusu % 42’lik artırımın yanı sıra toplu kontratta ikinci altı ay artırımı talep ettik ve memur çalışana gelecek artırımların bizlere de uygulanmasını içerecek biçimde bir toplu mukavele imzaladık. Lakin bugün geldiğimiz noktada sayın lider toplu mukavelede açıkça yazılmış olmasına karşın memur çalışana gelen ve seyyanen artırım diye nitelendirilen 8 bin 77 TL’lik artırımın bizleri kapsamadığını sav ederek takımlı emekçi arkadaşlarımıza yalnızca % 17,55’lik artırımı vereceklerini söylemektedir.”

Şen, buradan açıkça söz ettiklerini ve kelam konusu seyyanen diye söz edilen artırımın haklarını olduğunu belirterek; “Bu artırım bizim hakkımızdır, anamızın ak sütü üzere helaldir ve bu artırımı biz emekçilere de uygulamak zorundasınız. Sayın lider toplu mukavele masasında ve imza merasiminde bizlere açıkça taahhüt ettiğiniz üzere kelam konusu seyyanen artırımı takımlı personellere derhal uygulayın" davetinde bulundu.

"BAŞKAN BİZE “GEREKİRSE MAHKEMEYE GİDİN” DEDİ"

Konuya ait olarak Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu ile Cuma günü gerçekleştirdikleri toplantıda kendilerine liderin “isterseniz mahkemeye gidin” formunda sözler kullandığını öne süren Şen, “Biz bu hali ve bu anlayışı reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Keşan Belediyesinde çalışan kadrolusu, şirket personeli, memuru, sözleşmelisi tüm çalışanları ile hepsi değerli çalışanlardır ve Keşan halkına tüm gücü ile hizmet etmektedirler. Onun için buradan açıkça söz edelim ki memuru, takımlı emekçisi, şirket emekçisi hepsi birdir ve beraberdir" dedi.

DİSK/Genel-İş Sendikası üyesi personelleri olarak kendilerine yapılan bu haksızlığa boyun eğecek, sessiz kalmayacaklarını söyleyen Şen, "İsteğimiz şudur ki sayın lider bizleri sokağa itmeden, mahkeme kapılarına düşürmeden, çalışma barışını bozmadan bu yanlıştan bir an evvel dönsün ve hakkımız olan seyyanen artırımı bizlere de uygulasın. Aksi durumda sendikamız ile birlikte tüm üyelerimiz ve tüm örgütlü gücümüzle hakkımızı arayacağımız buradan ilan ediyoruz. İnadına sendika inadına DİSK! Birleşen personeller asla yenilmez!" diye konuştu.