Keşan'da çoluk çocuk ailece haklarını aradı

Keşan'da çoluk çocuk ailece haklarını aradı
Keşan Belediyesi'nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası'na üye 51 kontratlı işçi, yapılan toplu iş kontratında yer alan seyyanen artırımın kendilerine yansıtılmadığını argüman ederek, hakkını talep etmek için dün tekrar bu kere aileleri ile birlikte Keşan Belediyesi önünde toplanarak hakları için seslerini yükseltti.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Toplu iş kontratının Mart 2023 tarihinde imzalandığı belirtilen aksiyonda DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Lideri Salim Şen, Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcileri Kamil Tunca, Murat Karavil ve personellerin iştirakiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

Bilindiği üzere 51 kontratlı çalışanın 8 Ağustos 2023 Salı günü gerçekleştirdilen aksiyona katılmalarının akabinde, Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu 9 Ağustos Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısı ile tezlere karşılık vererek, bundan sonra Salim Şen ile masaya oturmayacağını ve Çalışanların galeyana getirilmeye çalışıdığını belirten bir yanıt vererek “Doğru olmayan çok şey var. Salim Şen’i basın toplantısına davet ettim, gelemeyeceğini söyledi. Biraz daha araştırdığımda da Salim Şen’in DİSK’te, Ankara’da önümüzdeki hafta seçimleri varmış. Yazıktır günahtır bunlarla vakit geçirilmez. Bu hakikat bir metot değil. DİSK’e, personellere, Ankara’ya yeterli görünmek için belediyemizin takımlı çalışanlarına oyun oynamış. Bu da hakikat değil. Kendisini kınıyorum. Sendika konusunda bundan bu türlü yalnızca belediyemizdeki temsilciler ile muhatap olacağım. Gereğini yaparız.” formunda konuşmuştu.

Başkan Helvacıoğlu ayrıyeten Salim Şen’i suçlamıştı.

Yaklaşık 80’e yakın emekçi ve ailelerinin çoluk çocuk katıldığı toplantı Keşan Belediye Binası önünde gerçekleştirildi.

DİSK Genel İş Trakya Şube Lideri Salim Şen ile DİSK Genel İş Keşan Belediyesi İş yeri temsilcileri Kamil Tunca ve Murat Karavil’in katıldığı toplantıda “Direne direne kazanacağız. İnadına sendika inadına DİSK” sloganları atıldı.

Şen burada yaptığı açıklamasında Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu’nun Toplu-Sözleşme imza masasında açıkça söz etmesine karşın kendilerine verilmeyen seyyanen artırımın derhal uygulanmasını talep ettiğini anımsatarak, "Bu artırım bizim en doğal hakkımızdır, bizleri sokağa itmeyin, mahkeme kapılarına sürüklemeyin diye uyarmıştık. Fakat görüyoruz ki bu demokratik hakkımızı kullandığımız basın açıklamamızın ve yarım günlük iş bırakma eylememizin ne kadar haklı ve bizlerin ne kadar kararlı olduğunu sayın lider anlamamış ya da anlamak istememiştir. Sayın Helvacıoğlu mevzuyu değişik yerlere çekmiş, bizleri tehdit etmiş, abartılı sayılarla bizi halka şikayet etmiştir. Bizler Keşan Belediyesinin takımlı emekçileri olarak buradan bir sefer daha sesleniyoruz, seyyanen artırım bizim hakkımız ve sizin de bize sözünüzdür derhal sözünüzü yerine getiriniz ve hakkımız bize teslim ediniz" davetinde bulundu.

Geçen yıl bizleri yalnızca yüzde 26 artırıma mahkum eden, aylarca orta artırım talebimizi oyalayan ve sonunda reddeden Belediye Lideri ve idaresinin bu yılda bizi 17,55 artırım ile geçiştirme uğraşında olduğnu kaydeden sendika temsilcileri, "Biz buna artık sessiz kalmayacağız ve her koşulda, her platformda sesimiz yükseltecek ve hakkımızı arayacağız. Bizlere karşı kalbi kuruyan, sesimize kulak tıkayan bu anlayışı her alanda ortaya saçacağız. Baskılarınıza boyun eğmeyecek, tehditlerinizden korkmayacağız" dedi.

Eylemde "Zafer direnen işçinin olacak", "Birleşen personeller asla yenilmez" bildirileri verildi.