Keykubadiye Sarayı’nda hafriyat çalışması sürüyor

Keykubadiye Sarayı’nda hafriyat çalışması sürüyor
Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Anadolu Selçuklularının en parlak periyodunda Sultan 1’inci Alaaddin Keykubad tarafından 1220’li yıllarda inşa ettirilen Keykubadiye Sarayı’ndaki hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Şeker Gölü üzerinde bulunan Selçuklu periyoduna ilişkin Keykubadiye Sarayı’nda yapılan hafriyat çalışmaları tüm süratiyle sürerken, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, hafriyat alanında incelemelerde bulundu.

Başkan Büyükkılıç’a inceleme esnasında Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Lideri Hüseyin Akay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman ve daire liderleri eşlik etti.

Keykubadiye Sarayı Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Ali Baş’tan hafriyat çalışmaları hakkında bilgiler alan Lider Büyükkılıç, Selçuklu kenti Kayseri olan Kayseri için çok kıymetli olan Keykubadiye Sarayı’nın gün yüzüne çıkarılması için hafriyat çalışmaları Büyükşehir Belediyesi dayanaklarıyla devam ettiğini belirtti.

2014’ten itibaren burada hafriyat çalışmaları yaptıklarını, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kayseri Şeker Fabrikası’nın çok büyük takviyelerinin olduğunu anlatan Prof. Dr. Ali Baş, meselesiz bir formda kazıların sürdüğünü tabir etti. Baş, Lider Büyükkılıç’a hafriyat çalışmaları sonrası ortaya çıkan Alaaddin Keykubad’ın sarayının da olduğu alanda kapsamlı bilgiler verdi.

“TARİHE BİR KERE DAHA IŞIK TUTACAK”

Kayseri’nin, Anadolu Selçuklu Devleti’nin diyarı olduğunu vurgulayan Lider Büyükkılıç, “Sultan 1’inci Alaaddin Keykubad tarafından 1220’li yıllarda inşa ettirilen Keykubadiye Sarayı’ndaki hafriyat çalışmalarını yerinde inceleyip, Hafriyat Liderimiz Prof. Dr. Ali Baş’tan bilgi aldık” dedi. Büyükkılıç, Keykubadiye Sarayı ile tarihe bir kere daha ışık tutacaklarını tabir ederek, “İnşallah çalışmalarımız tamamlandığında kadim kentimiz Kayseri, Selçuklu’nun en değerli ve hoş yapıtlarından biri olan Keykubadiye Sarayı ile tarihe bir defa daha ışık tutacak” diye konuştu.