Kırklareli'nde Aşırı Sıcak ve Kuraklık Nedeniyle Ayçiçeği Hasadında Verim Kaybı

Kırklareli'nde Aşırı Sıcak ve Kuraklık Nedeniyle Ayçiçeği Hasadında Verim Kaybı
Kırklareli'nde aşırı sıcaklar ve kuraklıktan etkilenen erken ekim ayçiçeğinin hasadı devam ediyor.

Kırklareli'nde aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle erken ekim ayçiçeği hasadı sürerken, tarım sektörü zorlu bir dönemden geçiyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, aşırı sıcaklar ve kuraklık etkisiyle ayçiçeği veriminde ciddi düşüşler yaşandığını belirtti.

Kırklareli, Türkiye'nin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden biri olarak bilinirken, bu yılki hasatta yaşanan zorluklar çiftçileri endişelendiriyor. Kentte yaklaşık 250 bin dekar alanda ekilen ayçiçeği, aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle beklenen verimi veremiyor.

Şaylan, "Bu sene aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle ayçiçeğindeki verim düşüşü gerçekten biz üreticileri hem düşündürüyor hem de endişelendiriyor. Hasadın yüzde 30'unun tamamlanmış olması, gelecek dönemde tarım sektörünün neyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

Şaylan, üreticilerin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Ayçiçeğinde verimle birlikte yağ oranının da düştüğünü ifade eden Şaylan, "Ayçiçeğinde yağ oranları yüzde 37-38 gibi geliyor. Bu da üründeki fiyatları aşağıya çekiyor. Üreticilerimiz ayçiçeği hasadına devam ediyor. Hasadın yaklaşık yüzde 30'u tamamlandı. Bu hasat edilenler erken ekim ayçiçekleri, yani iyi olanlar. Daha sonra ekilen ayçiçeklerinde verim de yağ oranı da düşecek." dedi.

Haber Editörü