Kırsal turizmde kalkınmanın öncüsü olacaklar

Kırsal turizmde kalkınmanın öncüsü olacaklar
Denizli’nin Çal ilçesinde klasik el sanatları ve doğal eserlerin üretimi ve satışı yoluyla bayanları istihdama kazandırırken kırsal turizmi de güçlendirecek projede imzalar atıldı.

DENİZLİ (İGFA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2023 yılı Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Çal Belediyesi tarafından hazırlanan, Çal Kaymakamlığı ve Denizli Vilayet Kültür Turizm Müdürlüğünün proje ortağı olduğu “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” projesinin kontrat imza merasimi gerçekleştirildi.

Proje ile Çal'da klasik el sanatları ve doğal eserlerin üretimi ve satışı yoluyla bayanlar istihdama kazandırılacak.

Toplam bütçesi yaklaşık 2 milyon 500 bin TL olan projeye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yaklaşık 2 milyon TL dayanak sağlanacak.

Kadın Üretim ve Eğitim Merkezi’nin kurulacağı proje kapsamında eski fabrika binası satış merkezine dönüştürülecek. Çal'ın karakteristik taş meskenlerinden birinin konuk meskeni olarak düzenlenmesiyle de ilçede konaklama imkanları geliştirilecek.Projenin 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Çal’ın potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda ‘Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar’ projesinin bu potansiyeli değerlendirmede kıymetli bir adım olacağını düşündüğünü söyledi.

Çal Belediye Lideri Fethi Akcan ise;Taş binanın bulunduğu parselin 10 bin metrekarelik alana sahip olduğunu belirterek, "Proje kapsamında, taş binanın yanına restoran yapılacak. Bayan Üretim ve Eğitim Merkezi’nin de bulunacağı alanda Çal Bayan Kooperatifi’nin yöresel eserlerinin satışı da yapılacak. Ayrıyeten, bölgede bulunan Çal’ın tarihi dokusu ve karakteristik özelliğine sahip eski taş konutlarından biri restore edilecek ve konuk meskeni olarak kullanılacak. Proje kapsamında; Halk Eğitim Merkezi deri atölyesi, keçe atölyesi, klâsik halı ve kilim dokuma kursları alacak. Çal Belediye Lideri Fethi Akcan, projeyle ilçenin geleceğine ışık tuttuklarını kaydetti. Akcan, “Bir mühlet evvel Çal Bağ Yolu Projesi hayata geçmişti. Öncelikli turizm rotası olan Çal Bağ Yolu’nu artık Türkiye tanımaya başladı. Biz de Çal Belediyesi olarak Kısık Kanyonu’nda kıymetli çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Tarihi yerlerimizin tanıtımı ve onarımı için çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Çal’ı kültür-doğa ve gastronomi turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. GEKA ile yaptığımız proje, ilçe halkının ömür kalitesini de yükseltecektir. Ayrıyeten, bayanlarımızın mesleksel marifetleri artacak, Çal iktisadına, ülke iktisadına önemli katkı sağlanacaktır” diye konuştu.