Kocaeli İtfaiyesi orman yangınlarına karşı uyardı

Kocaeli İtfaiyesi orman yangınlarına karşı uyardı
Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi, çok sıcakların yaşandığı bu günlerde orman yangınlarına karşı herkesi dikkatli olmaya çağırdı

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, havaların çok ısınmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek orman yangınlarına karşı ihtarda bulundu. Mangal, sigara ve rastgele atılan şişelerin orman yangınlarına davetiye çıkardığını, sıcak havayla kuruyan otlar ve yaprakların küçük bir kıvılcımla tutuşmaya elverişli hale geldiğini belirten İtfaiye yetkilileri, vatandaşlardan da bu duruma karşı çok dikkatli olmalarını istedi.

SİGARA İZMARİTİ YANGIN SEBEBİ

Kocaeli Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığından şu ihtarlarda bulunuldu; ‘’Ormanları yangınlara karşı korumak için piknik ateşini denetimli yakmak, ateşi tam olarak su dökerek söndürmek gerekiyor. Araçlarda seyir halinde iken pencereden atılan sigara izmariti orman yangınlarının bir öbür sebebini oluşturuyor. Yeniden piknik sonrası ormanda bırakılan ya da kırılıp atılan cam şişeler güneş ışığıyla birlikte mercek tesiri yaparak yangına sebep oluyor. Ayrıyeten yasaklanmış olan anız yakmak da yanlış davranış örnekleri ortasında yer alıyor ve orman yangınlarına sebebiyet veriyor.

EKOSİSTEMİ YOK EDİYOR

Dikkatsizce bir davranış hektarlarca ormanı kısa müddette yok edebiliyor. Yangınlar her şeyden evvel oksijen kaynaklarımız olan bitki örtüsünün yok olmasına neden oluyor. Orman yangınları, yangın alanından kaçma imkanı olmayan tüm canlıları; yavrularını, yuvalarını ve hatta yumurtalarını bile yakarak yok olmalarına neden oluyor. Bitkilerin tohum ve fidelerini de yok eden yangın, bitkilerin ve hayvanların doğal ömrünü büsbütün kökünden kazıyarak yok ediyor.