Kocaeli: Körfez’i sonuna kadar temizleyeceğiz

Kocaeli: Körfez’i sonuna kadar temizleyeceğiz
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, İzmit Körfezi Taban Çamuru Temizleme projesinde yapılan çalışmaları basın mensuplarına yerinde anlattı

KOCAELİ (İGFA) -Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyete geçirdiği Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan İzmit Körfezi Taban Çamuru Temizleme Projesinde çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda birinci 100 tüpte kurutma süreci tamamlandı ve ikinci kademeye geçildi. Yapılan başarılı çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu gazetecilere yerinde anlattı. Projede gelinen son durumu gazetecilerle paylaşan Gündoğdu, “Toplam 720 hektarlık alanda çalışıyoruz. Bu çalışmamız 5 yıl boyunca sürecek ve Körfez’i sonuna kadar temizleyeceğiz” dedi.

İzmit Körfezi’ne tekrar hayat verecek Taban Çamuru Temizleme Projesi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Genel Sekreter Gündoğdu, şu ana kadar 2 bin metreküp taban çamurunun çıkarıldığını söyledi. Günlük 72 metreküp çamurun susuzlaştırıldığını aktaran Gündoğdu, “Biz burada çalışmaya başladığımızda en çok, çamur çıktığında oluşacak koku soruldu. Fakat şu anda hiçbir koku yok. Çok özel bir dokuma eseri olan geotekstil tüplerinde yaz aylarında 15-20 günde, kışın ise değişen müddetlerde çamur yüzde 60 kuruyor. Kuruyan çamur, Kuzey Marmara Otoyolu için açılan taş ocaklarına götürülecek. Doldurulan taş ocakları rekreasyon alanına dönüştürülecek ve ağaçlandırılacak” tabirlerini kullandı.

KÖRFEZ’DE BİYOÇEŞİTLİKİK ARTACAK

Çalışmalar bittikten sonra Körfez’in deniz canlıları için dev bir akvaryuma dönüşeceğini lisana getiren Gündoğdu, kelamlarına şöyle devam etti: “Çamur dışında denizden çıkan öteki atıkları ve çöpleri İZAYDAŞ’a gönderiyoruz. Bu çalışma 5 yıl içinde bitecek ve bittiğinde biz denizin altındaki çamur katmanını alacağız. Körfez, deniz canlılarına hayat verecek.” Genel Sekreter Gündoğdu açıklamalarının akabinde basın mensuplarına tüpleri gezdirdi. Gündoğdu, kurutulan bir tüpü açarak çamurun bertaraf yerine taşınmasını da başlattı.