Kocaeli’de bal hasadı şenliği

Kocaeli’de bal hasadı şenliği
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin dayanağından yararlanan bayan arıcılar, birinci bal hasadını Gölcük Halıdere'de düzenlenen şenlikle kutladı.

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yaygın olan arıcılığın geliştirilmesi ve bal rekoltesinin artırılması emeliyle “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesi kapsamında, yüzde 75 hibeli fondan şeker (arı yemi), arılı kovan ve gerekli tüm alet ekipman dayanağı alan Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Bayan Teşebbüs Kooperatifi, birinci bal hasadını yaptı. Hasat sonrası Gölcük Halıdere’de şenlik düzenlendi.

ARICILARIN TAMAMI BAYANLARDAN OLUŞUYOR

Büyükşehir, kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir ve refah seviyesinin güzelleştirilmesi, kırsal ekonomik alt yapının güçlendirilmesi ve ziraî eserlerinin daha yeterli kıymetlendirilmesi hedefiyle bayan ve genç çiftçilere yönelik, “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesini hayata geçirdi. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen proje doğrultusunda, aileden arıcı olarak yetişen ve tamamı bayanlardan oluşan Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Bayan Teşebbüs Kooperatifine yüzde 75 hibeli arılı kovan, fondan şeker, kovan altlığı, bal ısıtma ve dinlendirme kazanı üzere arıcılıkla gerekli tüm alet ekipman takviyesi verildi. Büyükşehir, yüzde 25’lik kısmı üreticilerden bal olarak tahsil edecek ve muhtaçlık sahibi ailelere dağıtacak.

BAL HASADI ŞENLİĞİ YAPILDI

Destekten yararlanan bayan bal üreticileri, birinci hasat sonrası Gölcük Halıdere’de şenlik düzenledi. Şenliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Levent Küçük, Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Bayan Teşebbüs Kooperatifi Lideri Meral Deniz, Gölcük Ziraat Odası Lideri Bekir Çanakçı, Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Özgür Yılmaz, Kocaeli Veteriner Doktorları Odası Lideri Mehmet Bostancı, bal üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

“ÜRETEN BAYANLARI DESTEKLİYORUZ”

Genel Sekreter Yardımcısı Aydınlık, burada yaptığı konuşmada, Lider Büyükakın’ın ortaya koyduğu irade ve vizyonla bilhassa kooperatiflere ve bir ortaya gelen bayan üreticilere her türlü takviyesi verdiklerini söyledi. Bilhassa tarım ve hayvancılıkla uğraşan bayanlara dayanak vermek gayesiyle “Fikir Sizden, Takviye Bizden” projesini hayata geçirdiklerini belirten Aydınlık, “Bölgenin arıcılığa uygun doğal bir yapısı var. İnsanları geçmişten beri bal üretimi yapıyor. Bunu yine canlandırmak, katma bedelli hale getirmek için gerekli takviyesi veriyoruz. Zati bundan evvel de tarım ve hayvancılıkla ilgili çiftçilerimize çok sayıda dayanakta bulunuyoruz.” diye konuştu.

ARILI KOVAN VE EKİPMAN DESTEĞİ

Aydınlık, proje kapsamında kooperatife 80’in üzerinde arılı kovan ve bal üretimine kadar gerekli olan bütün ekipman takviyesini sağladıklarını tabir ederek, “Kooperatifin hizmet binasının ufak tefek tamirlerini Büyükşehir A Grubu gruplarımız yaptı. Bölgedeki bayanlar hem bu kooperatif bünyesinde bir ortaya geldiler hem de üreterek ailesine, memleketine katkı sunmuş oldular. Bu projede emeği geçen herkese, kooperatif liderimiz olmak üzere her bir üyeye ve kooperatife dayanaklarından ötürü Müstecaplıoğlu ailesine teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.