Kocaeli’deki 'Mavi Bayraklar'a tam not

Kocaeli’deki 'Mavi Bayraklar'a tam not
Kocaeli’nin Mavi Bayraklı 9 plajı, Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörlüğü tarafından yapılan kontrollerden tam not aldı

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Mavi Bayraklı plajlar, Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörlüğü tarafından denetlendi.

Karamürsel ilçesindeki Altınkemer ve Ereğli Kumyalı Plajı, Kandıra ilçesindeki Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Kovanağzı, Bağırganlı, Seyrek ve Miço Koyu Bayanlar Plajına uygunluk incelemesi yapıldı. Su kalitesi ile birlikte güvenlik, paklık, cankurtaran, engelli imkânları uygunluklarına yönelik kontroller yapılan incelemede Büyükşehir tam not aldı.

Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, Ulusal Koordinatör Yardımcısı Gül İrem Şahin, TÜRÇEV Kontrol Sorumlusu Mert Can Kaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve işletmeler Genel Müdürlüğü Proje İnşaat Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Adalet Özdürük ve Biyolog Canan Cantemur’un katıldığı Mavi Bayrak uygunluk kontrollerinde kıymetli kriterlere dikkat edildi. Bu kriterler; Deniz Suyu Tahlilleri, Etraf İdaresi, Güvenlik ve Donanımlar, Etraf Bilinçlendirme aktiflikleri başlıkları altında toplanıyor. Yüzme dönemi öncesinde ve dönem boyunca deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik seviyede tahlillerinin yapılması, plajda cankurtaran ve ekipmanlarının bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılmış olması, engelli imkanları, plaj paklığı kıymetli kriterlerin bir kısmını oluşturuyor.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, etrafın korunması ile plajı kullananların sıhhati ve güvenliğini muhafazayı hedefleyen kriterlere sahip. Öte yandan Mavi Bayrak milletlerarası alanda ve turizm dalında en çok bilinen ve kullanılan bir ödül programı özelliğinde. Milletlerarası alanda merkezi Kopenhag’da bulunan, Foundation For Environmental Education (FEE), ülkemizde ise Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) uyumunda yürütülen Mavi Bayrak programının plajlar için 33 başka kriter bulunuyor. Bu kriterler; Etraf Eğitimi ve Bilgilendirme, Yüzme Suyu Kalitesi, Etraf İdaresi ile Can Güvenliği ve Hizmetler başlığında toplanıyor.