Kocaeli'deki patlamada sıcak hava mı tesirli oldu?

Kocaeli'deki patlamada sıcak hava mı tesirli oldu?
Kocaeli Derince’de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin silosunda toz sıkışması nedeniyle meydana geldiği iddia edilen patlamayı kıymetlendiren İş Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Bu patlamalar nadiren görülse de un, şeker, yem, kakao, dokumacılık tozları önemli patlamalar oluşturabilir” dedi.

İSTANBUL (İGFA) - Hatırlanacağı üzere dün Kocaeli Derince’de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin silosunda bir patlama meydana gelmiş 12 kişi yaralanmıştı.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı İş Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, Kocaeli Toprak Mahsulleri Ofisi’nde meydana gelen patlamaya ait değerlendirmelerde bulundu.

Patlamanın nispeten şiddetli olduğunu söz eden Bingöl, “Dinamit üzere bir patlayıcı unsura göre çok da şiddetli olmadığını söyleyebiliriz. Yani bir dinamit bu patlamanın tahminen 500 katı daha güçlü patlar. Ortadaki yıkıcı tesiri çok daha büyük olur. Bu tip patlamalar yaklaşık 10 bar basınçla patlarlar. Yanıcı sıvıların buharlarının ve yanıcı gazların birikip havadaki oksijenle buluştuğu vakit da tıpkı tip patlamalarla karşılaşırız” dedi.

GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMIŞ OLMASI GEREKİYOR…

Riskli depolarda gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Aynı formda, doğalgaz sıkışması diye isimlendirilir lakin doğalgaz da aslında sıkışmaz. Doğalgaz birikir, birikince bu türlü bir ortam yaratır. Buna patlayıcı ortam diyoruz. Bunlar yeniden akaryakıt buharları üzere yanıcı sıvılarda da vakit zaman gördüğümüz olaylardır. Yani şeker tozu, un tozu literatürde var. Bu patlamalar nadiren görülse de kakao tozu, dokumacılık tozları bunlar bu halde önemli patlamalar yaratabilir. Sarsıntı tesiri diyor zira ölçü çok büyük olduğu için patlamanın şiddeti biraz daha fazla görünüyor. Daha küçük bir depoda patlama olsaydı tahminen bu şiddette olmayacaktı. Münasebetiyle bu tıp depolarda yüklenirken, indirirken, boşaltırken yem fabrikalarında bazen un fabrikalarında gerekli tedbirlerin alınmış olması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

HAVALANDIRMA ÖNEMLİ BİR ÖNLEM!

Tozlarda ıslatma tekniğinin değerli bir tedbir olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Toz patlamalara çok sık rastlamadığımız için başkalarına nazaran ihmal diyebileceğimiz daha boş bulunma durumu olabiliyor. Burada alınabilecek tedbirler, natürel ki buğday ve tahıl için çok bir şey söyleyemem lakin genelde tozlarda ıslatma tekniği uygulanır. Bilhassa yerdeki tozun havaya kalkıp askıda kalmaması gerekiyor. Zira askıda kaldığı vakit 3–5 saniyede olsa havadaki oksijenle konsantrasyon oluşturuyor. Bu tip patlama risklerine karşı, oluşabilecek patlamanın tesirlerini azaltmak ismine patlamadaki basıncı azaltıcı patlama kapakları da depolarda kullanılmalı.” dedi.

Yerde katman formunda birikmiş tozun çok fazla risk oluşturmadığını belirten Bingöl, “Dolayısıyla ıslatma tekniği uygulanabilir. Havalandırma ise önemli bir tedbirdir. Bilhassa yükleme ve boşaltma esnasında dökme halinde çok ağır tozun oluşmasını engelleyici tedbirler alınabilir. Bir kısmı boşalttıktan sonra biraz beklenebilir, havadaki toz dinginleşsin ondan sonra boşaltılsın diye, biriken tozların sık sık temizlenmesi üzere de birtakım tedbirler alınabilir. Burada güya birtakım tedbirlerin atlandığı görülüyor.” diye konuştu.

PATLAMADA SICAK HAVA MI TESİRLİ OLDU?

Sıcak havanın patlamada bir tesiri olup olmadığının da sorgulandığına dikkat çeken Dr. Bingöl, “Havanın sıcak olması bu patlamada çok tesirli değildir, yanıcı materyalin tutuşma sıcaklıkları 130 santigrat derecelerin üzerindedir. Hatta birçok yanıcı husus 200, 300 derecelerin üzerinde tutuşur. Lakin, literatürde geçen 13 değişik tutuşturucu kaynak bulunur ki bu tutuşturucu kaynakları çok yüksek sıcaklıklar üretebilir ve patlamayı başlatacak yetenekte olabilir. Açık alevler, elektrikli aletler, mekanik kıvılcımlar, cep telefonlarının da içlerinde bulunduğu elektromanyetik frekanslar ve hatta en değerlilerinden birisi statik elektrik üzere. Yani bu üzere ATEX ya da başka bir deyişle patlayıcı ortam oluşma ihtimali olan yerlerde, tutuşturucu kaynakların tamamı için de mevzuat kapsamında önemli tedbirler alınmalı.” dedi.