Kocaeli'nde muhtarlardan kentin kültürel yerlerine ziyaret

Kocaeli'nde muhtarlardan kentin kültürel yerlerine ziyaret
Kocaeli Büyükşehir’in “Gez Gör Kocaeli” projesi kapsamında Başiskele, Gölcük ve Karamürsel mahalle muhtarları tarihi, turistik ve kültürel yerleri ziyaret etti

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Gez Gör Kocaeli” projesi kapsamında vilayet genelindeki 472 mahalle muhtarına kentin tarihi, kültürel ve turistlik yerleriyle belediyenin itibar projelerinin uygulandığı tesislere ziyaret programları düzenliyor. Bu doğrultuda Başiskele, Gölcük ve Karamürsel mahalle muhtarları; Distilasyon merkezi, Bağçeşme Namazgah Şehitliği, Orhan Camii, Süleyman Paşa Hamamı ve Ormanya’yı ziyaret etti.

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğünün tertibinde, “Gez Gör Kocaeli” projesi kapsamında, vilayet genelinde muhtarların iştirakiyle her hafta bir program düzenleniyor. Muhtarlar, rehber eşliğinde hem kentin tarihi, kültürel ve turistik bedellerini görmek imkanı elde ediyor hem de yorgunluk atarak, hoş bir gün geçirme fırsatı yakalıyor. Muhtarlar birinci olarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020’de TABİP kapsamında hayata geçirilen ve Başiskele ilçesinde kurulan Türkiye'nin en büyük Tıbbi Aromatik Bitkiler Distilasyon Merkezini ziyaret etti. Yetiştirilen demostrasyon bitkilerden, su buharı sistemi ile uçucu yağlar elde edilen distilasyon (damıtma) merkezinde elde edilen katma bedeli yüksek eserler ilaç, kozmetik ve destek besin bölümünde kullanılıyor. Tesisin ünitelerini gezen muhtarlara, işleyiş ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. Muhtarlık İşleri Dairesi Lideri Numan Balaban ve şube müdürlerinin de katıldığı ziyaretlerde hizmetlerle ilgili de fikir alışverişinde bulunuldu. Muhtarlar, hoş bir aktiflikte bir ortaya gelerek hem kentin tarihi ve kültürel hoşluklarını gördüklerini hem de kaynaşma ortamı bulduklarını belirterek, programı düzenlediği için Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

MUHTARLAR PROGRAMDAN MEMNUN

Başiskele Muhtarlar Derneği Lideri ve Ovacık Mahalle Muhtarı İlhan Altıntaş:Çok hoş bir program oldu. Muhtarlarımız yorucu ve ağır mesainin akabinde kenti tanıma fırsatı yakaladı. Muhtar arkadaşlarımız bu ziyaretlerden çok mutlu. Derneğimiz ve muhtar arkadaşlarım ismine Tahir Liderimize ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.

Gölcük Halıdere Körfez Mahalle Muhtarı Necmettin Bekar: Doğma büyüme Kocaeliliyim fakat hala kentte gidemediğim, görmediğim yerler vardı. Kentin tarihi ve kültürel yerlerini, özelliklerini rehber eşliğinde görmüş ve tanımış olduk. Muhtar arkadaşlarımızla da kaynaşma ortamı bulduk. Tahir Liderimize bize bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz.

Karamürsel Dereköy Mahalle Muhtarı Vehbi Karataş: Ziyaretlerden çok mutlu kaldık. Bugün incelediğimiz yerlere daha evvel hiç gitmemiştim. Bu vesileyle kentimizin hoşluklarını görme, tanıma fırsatı yakalamış olduk. Liderimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Gölcük Dumlupınar Mahalle Muhtarı Remzi Saral: Örnek bir programa katıldık ve bizim için çok yararlı oldu. Muhtar olarak mahallemiz için bir talepte bulunduğumuz vakit hiç geri çevirmiyorlar. Bu çalışmalarından ötürü Tahir Liderimize teşekkür ediyoruz.