Kocaeli'nin 'Zemin Bilgi Bankası' ortak havuzda

Kocaeli'nin 'Zemin Bilgi Bankası' ortak havuzda
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan ‘Zemin Data Bankası’ Kocaeli genelinde yapılan tüm yer çalışmalarını bilgisayar ortamına alıyor.

KOCAELİ (İGFA) - 17 Ağustos 1999’da yaşanan sarsıntının üzerinden 24 yıl geçti.

Deprem Kocaeli’de çok büyük kayıplara yol açtı. Mümkün afetlerde Kocaeli halkının yaşadıkları binalarda kendilerini inançta hissetmelerini amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kenti afetlere dirençli hale getirmek için başlattığı çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bu bağlamda fay sınırlarına ve tabana yönelik kapsamlı araştırma yapan Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Yer ve Sarsıntı İnceleme Şube Müdürlüğü takımları, “Zemin Data Bankası” ile Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ilişkin yer etüt bilgilerini Coğrafik Bilgi Sistemi (CBS) sayesinde ortak havuzda bir ortaya getiriyor.

ZEMİN BİLGİ SİSTEMİ

Kocaeli’nin yeriyle ilgili bütün datalar, gerek ilgili kurumlardan temin edilen gerekse Büyükşehir Belediyesi’ndeki mevcut datalar sayısallaştırılarak elde ediliyor. Böylelikle Coğrafik Bilgi Sistemi programları kullanılarak dataların toplanması, işlenmesi, görselleştirilmesi ve tahlil edilmesi daha süratli oluyor. İlgili kurumlardan alınan MTA sıvılaşma haritası, heyelan haritası ve güncellenmiş fay haritası da yer bilgi sistemine ekleniyor. Böylelikle zelzele ve öteki muhtemel afetlerde etkilenebilecek alanların evvelden belirlenmesi hedefleniyor.

Çalışma kapsamında Darıca, Körfez, Çayırova ve Dilovası ilçelerinin yer etüt raporlarının sayısallaştırma süreci tamamlandı. Gebze ilçesi ile devam eden çalışmaların yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Proje, afet riski bulunmayan alanların belirlenmesi ve planlanması, etraf müdafaa planlamalarının yapılması, afet idaresi ve mikro bölgeleme üzere birçok mevzuda karar verme süreçlerinin hızlanmasına yarar sağlayacak.

Bu çalışma Kocaeli’nin tamamına uygulandığında yeni yapılan bir etüt için evvelki bilgilerden yararlanılacak ve bu sayede maliyetlerin düşürülmesi sağlanacak.

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) NEDİR?

Coğrafi Bilgi Sistemleri, pozisyona dayalı müşahedelerle elde edilen grafik ve grafik-olmayan bilgilerin toplanması, saklanması, işlenmesi ve kullanıcıya sunulması fonksiyonlarını bütünlük içerisinde gerçekleştiren bir bilgi sistemidir. Buna nazaran bilgilerin tek bir sistem içerisinde toplanıp bilgisayara aktarılması, saklanması, değişik bilimsel ve pratik modeller kullanılarak tahlil edilmesi, harita üzerinde istenildiği formda büyük kâğıtlara çıkartılması, görüntülenmesi, dataları grafiklerle göstererek yeniden harita üzerine yerleştirilmesi Coğrafik Bilgi Sistemi ile yapılıyor.