Konya Alaaddin Zirvesi için ortak akıl

Konya Alaaddin Zirvesi  için ortak akıl
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin tarihi dokusunu tekrar canlandırmak hedefiyle düzenlenen “Konya Alaaddin Doruğu 2. Kılıçarslan Köşkü ve Hafriyat Alanı Mimari Fikir Projesi Yarışması”nda mükafatlar sahiplerini buldu.

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür ve Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Heyet Lideri Cafer Bozkurt, müsabakayla yeni bir proje elde edilmek istendiğini ve bununla ilgili kapsamlı heyet çalışması başlandığını belirterek, "Bu çalışma sırasında bunun bir tek kalıntıyı korumak değil; bu doruğun, tümülüsün korunmasıyla ilgili bir bütüncül çalışmanın daha hakikat olduğu anlaşıldı. O yüzden çalışmayı biz iki etaplı programladık ve bunun sonucunda 47 proje geldi. Bu 47 projeyi değerlendirdik, içinden 7 adedini ikinci evreye seçtik" dedi.

“ALAADDİN DORUĞU KONYALILAR İÇİN YALNIZCA ZİRVE DEĞİL”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, Alaaddin Tepesi’nin Konyalılar için yalnızca bir zirveden ibaret olmadığını belirterek, Alaaddin Tepesi’nin hem tarihî bir mana taşıdığını hem de kentte neredeyse herkesin anılarının bulunduğu bir yer olduğunu söyledi.

Alaaddin Tepesi’nin tarihi olarak Selçuklu sultanlarının metfun bulunduğu ve Selçukluların en değerli yapıtlarından Alaaddin Camisi’nin bulunduğu kıymetli bir alan olduğunu tabir eden Lider Altay, düzenledikleri müsabakayla ortak akıl oluşturmaya çalıştıklarını; mesleğinde öne çıkmış insanların emek verdiği bir sonuç oluştuğunu tabir etti.

“KONYA’MIZ İÇİN HOŞ BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIMIZI ÜMİT EDİYORUM”

Yarışma konusunun zorluğuna dikkat çeken Lider Altay, “Elimizde bulunan materyal kerpiç. Bulunduğu yer tarihi bir alan. Münasebetiyle çok güç bir karardı. Ancak heyetimiz buna çok büyük emek vererek, en hoşunu seçme konusunda çok büyük çaba sarf etti. Ben heyet liderimiz Cafer Bozkurt, heyet üyelerimiz Nevzat Sayın, Armağan Güleç Korumaz, Ömer Dabanlı, Nevzat Çevik, Muharrem Çeken ve Mehmet Uysal’a şükranlarımı sunuyorum. Başından itibaren bize çok büyük dayanak veren İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Coşkun Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Tekrar Konya Etraf Şehircilik Vilayet Müdürümüz Hülya hanıma, Dicle Aydın ve Yaşar Erdemir hocamıza ve müze uzmanımız Mehmet Ali Çelebi beyefendiye, çalışma arkadaşlarıma ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah en hoşu seçilecek ve en hoş uygulamayla Konya’mız için hoş bir başlangıç yapacağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.

Dereceye girenlere protokol tarafından mükafatların verildiği ödül merasiminin akabinde heyet üyelerinin ve akademisyenlerin iştirakiyle müsabakanın kolokyumu yapıldı.

Programa; AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Fazilet, Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Konya Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Hülya Şevik, Konya Mimarlar Odası Evvelki Lideri Armağan Güleç Korumaz, heyet üyeleri, mimarlar, öğrenciler ve davetliler katıldı.