Konya Selçuklu'da birinci hasat yapıldı... 1 ton bal bekleniyor

Konya Selçuklu'da birinci hasat yapıldı... 1 ton bal bekleniyor
Konya Selçuklu Belediyesi’nin dayanakları ile pilot bölge Eğribayat Mahallesi’nde gerçekleştirilen arıcılık faaliyetleri kapsamında birinci bal hasadı gerçekleştirildi.

KONYA (İGFA) - Selçuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde arıcılığın geliştirilmesi hedefiyle pilot bölge olarak seçilen Eğribayat Mahallesi’nde başlatılan “ Arılı Kovan Desteği” projesi kapsamında birinci bal hasadı gerçekleştirildi.

Selçuklu Belediyesi tarafından 120 kovan dayanağı sağlanan proje ile hasat sürecinde ortalama 1 ton bal hasadı yapılması bekleniyor.

Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı beraberindeki protokol üyeleri ve basın mensupları ile birlikte Eğribayat Mahallesi’nde bal üreticileriyle bir ortaya gelerek birinci hasada yerinde tanıklık etti.

Selçuklu Belediye Lideri Pekyatırmacı, hedeflerinin ekonomik pahası yüksek eserlerin üretilebilmesi ve eser çeşitliliğini arttırabilmek olduğunu söyledi.

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nün faaliyetlerine büyük ehemmiyet verdiklerini tabir eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, arıcılık faaliyetinin kıymetine dikkait çekerek, "Konya'mızda farklı bölgelerde yapılıyor lakin merkez bölgelerimizde çok fazla yapılmıyor. Ancak Eğribayatın öğrendik ki geleneğinde bir arıcılık varmış ve sultan balı olarak buradan Selçuklu sultanlarına bal gönderilen bir bölgeymiş. Bu noktada biz Selçuklu Belediyesi olarak arıcılık yapmak isteyen, üretime katkı sağlamak isteyen üreticilerimize arılı kovan hibe takviyesi de bulunduk. Yüzde 50i oranında hibe takviyesinde bulunduk. Bütün arı üretimiyle ilgili muhtaçlıkları olan araç gereç ve ekipmanları da onlara fiyatsız olarak temin ettik. Şu anda Eğribayat Mahallemizde 120 kovanla bu işi pilot bölge olarak başlatmış olduk" diye konuştu.