Konya yerli tohum için AR-GE'yi hızlandırdı

Konya yerli tohum için AR-GE'yi hızlandırdı
Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü projede Saraçoğlu Mahallesi’ndeki 7 milyon metrekarelik alanda ekilen eserlerin hasadı yapıldı.

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca ile birlikte buğday hasadına katılarak, gerçekleştirdikleri iş birliğiyle Konya’da ziraî üretime kıymetli bir katkı sağladıklarını tabir etti.

Konya’nın bir tarım kenti olduğunu anımsatan Lider Altay, “Saraçoğlu Mahallemizde 7 milyon metrekarelik alanda ziraî üretim gerçekleştiriyoruz. Bunun 3 milyon metrekaresinde kuraklığa güçlü 4 çeşit buğday üretimi gerçekleştirdik. Burada bir taraftan atıl yerlerin tarıma kazandırılmasını sağlanırken bir taraftan da hiç sulama yapmadan susuz tarımla bilhassa yerli 4 tohumun istatiksel verisini ortaya çıkarmış oluyoruz” diye konuştu.

Başkan Altay, Konya’da bilhassa kurak iklimlerde yerli tohumun geliştirilmesiyle ilgili bir efor sarf ettiklerini belirterek, burada 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda nohut ekimi, 2,5 milyon metrekarelik alanda da yeril ve ulusal tohumluk patates üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

7 milyon metrekare ekim alanını gelecek yıl 10 milyon metrekareye çıkarmakla ilgili bir gayretleri olduğunu kaydeden Lider Altay, "Burada temel gaye atıl toprakların tarıma kazandırılmasıyla bir arada Konya tarımına AR-GE çalışması yaparak ileride iklim değişikliğinden kaynaklı ortaya çıkacak sonuçlarla ilgili bir data ortaya çıkarmak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karatay Belediyemizle birlikte projeyi geliştirmeye devam edeceğiz. Konya bir tarım kenti, Memleketler arası Tarım Kentleri Birliği Lideri olarak burada yaptığımız çalışmaların sonucunda elde edeceğimiz dataları de tüm Türkiye ve dünyayla da paylaşma imkanına kavuşmuş olacağız" dedi.