Konya'da 40 günde yüzde 100 artırıma 'Gelecek' tepkisi!

Konya'da 40 günde yüzde 100 artırıma 'Gelecek' tepkisi!
Akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen artırımlar toplu ulaşım fiyatlarına de yansımaya devam ederken, Konya'da 40 günde yüzde 100'ün üzerinde artırım isyan konusu oldu.

KONYA (İGFA) - Konya'da 40 gün içinde dolmuşla ulaşım fiyatlarına yüzde 100'ün üzerinde artırım geldi.

Konya’da dolmuşla yapılan toplu ulaşım indi-bindi fiyatı 11 liraya, uzaklığa nazaran ise 13- 15 liraya yükseldi. Dolmuş ulaşım fiyatlarına 40 gün sonra gelen ikinci artırıma Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici reaksiyon gösterdi.

"MECBURİYETTEN TEKRAR DÜZENLEME KARARI ALDIK"

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Lideri Muharrem Karabacak, artırımlara münasebet olarak fiyatı artan akaryakıt ve başka maliyetleri gösterdi.

Karabacak, yaptığı açıklamada, "İşletme maliyetlerimiz olan akaryakıt ve amortisman sarfiyatlarına gelen artışlardan ötürü dolmuş fiyatlarına düzenleme yapılma gereği doğmuştur. Buna nazaran indi-bindi fiyatımız 11.00 TL, uzaklık aralıklarına nazaran 13.00 TL, 15.00 TL olarak yine belirlenmiş olup 15 Ağustos Salı günü uygulamaya başlanacaktır. Yolcularımızın mecburiyetten ötürü almış olduğumuz yine düzenleme kararını anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyor, hürmetler sunuyorum" sözlerini kullandı.

"VATANDAŞ TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINA DA BİNEMEYECEK DURUMA GELDİ"

Kentte toplu ulaşım fiyatlarına üst üste gelen artırımlara reaksiyon gösteren Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, "Geçtiğimiz günlerde Konya Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım fiyatlarına yüzde 90 artırım yaptı. Ardından de kentimizde dolmuş fiyatlarına de artırım gelmişti. Şimdi artırımın üzerinden 40 gün geçmesine karşın dolmuşla ulaşım fiyatlarına bir artırım daha geldi. Son 40 günde gelen artırım oranı yüzde 100'ün üzerinde. Akaryakıt fiyatlarına gelen artırım ve öbür girdilerdeki artışlar maalesef esnafımızı da güç durumda bırakıyor. İktidar berbat yönettiği iktisadın yükünü halkımızın sırtına yüklemeye devam ediyor. Akaryakıta gelen artırımlar nedeniyle arabasının kontağını dahi çeviremeyip, üzerine çadır çeken vatandaş artık toplu ulaşımı dahi kullanamaz hale geldi. Artan maliyetler nedeniyle yeniden birçok servis esnafımız dalı bıraktı. Milletimiz bu iş bilmez iktidara elbette bunun hesabını birinci fırsatta sorar" diye konuştu.