Konya'da meteor yağmuru için pozlama aktifliği

Konya'da meteor yağmuru için pozlama aktifliği
Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde hizmet veren Fotoğraf Atölyesi kursiyerleri, yılda bir gerçekleşen “Perseid Göktaşı Yağmuru”nu Kent Ormanı’nda takip etti

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) Fotoğraf Atölyesi, “Perseid Göktaşı Yağmuru” yıldız pozlama aktifliği düzenledi.

Her yıl Ağustos ayında meydana gelen ve Türkiye’den de gözlemlenebilen “Perseid Göktaşı Yağmuru”, dünyanın pek çok noktasında olduğu üzere Konya’dan da çıplak gözle takip edildi.

KOMEK Fotoğraf Atölyesi de Beyşehir Yolu üzerinde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Ormanı’nda düzenlediği yıldız pozlama aktifliği ile fotoğraf merakı olanlara ve astronomi tutkunlarına farklı bir tecrübe yaşattı. Aktiflik öncesinde KOMEK eğitmenleri tarafından uzun pozlama teknikleri kursiyerlere anlatıldı. İştirakçiler daha sonra bu göksel şöleni sabahın birinci ışıklarına kadar takip etmenin ve fotoğraflamanın keyfini çıkardı.

1992 yılından beri görülen ve Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşan “Perseid Meteor Yağmuru” meteor yağmurlarının en görkemlisi olarak biliniyor. Küçük kayaların ve taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk ortasında “yıldız kayması” tabiriyle de anılıyor.