Konya'da ziraî randımana yeni atılım

Konya'da ziraî randımana yeni atılım
Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya’da ziraî üretimi artırmak için verdikleri desteklemelerin yanında ziraî sulama yatırımlarına da büyük kıymet verdiklerini söyledi.

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya tarımının kalkınması için ziraî desteklemelerin yanında ziraî sulama yatırımlarına da orta vermeden devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya’da tarımla uğraşan vatandaşların gelirinin artırılması için değerli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu kapsamda fidan, fide ve ekipman üzere ziraî dayanakları artırarak sürdürdüklerini söyledi.

Kuraklığın en fazla etkilediği kentlerin başında gelen Konya’da ziraî sulama yatırımlarına da büyük kıymet verdiklerini kaydeden Lider Altay, “Tarım yerlerini suyla buluşturmak için göletler inşa ediyor, sulama tesisleri yapıyoruz. 2019 yılından bu yana KOP takviyesiyle kent genelinde 39 ziraî sulama yatırımını hayata geçirdik. Bu yıl da bunlara ek olarak 9 noktada ziraî sulama tesisleri, hayvan içme suyu göleti ve ziraî sulama gayeli gölet yatırımlarımıza devam ediyoruz. Gayemiz üreticimizin fazla çıkar elde edeceği farklı eserler ekmesi ve elde ettiği randımanı artırarak kentimize ve ülkemize katma paha sağlamasıdır” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ziraî sulamaya verdiği dayanak ve sulu tarıma geçilmesiyle yalnızca hububat ekimiyle sonlu olan Konya Ovası’nda artık endemik bitkilerin de yetiştiğini vurgulayan Lider Altay, Konya çiftçisi ürettikçe takviye olmaya devam edeceklerini söz etti.

9 NOKTADA DAHA ZİRAÎ SULAMA YATIRIMI BAŞLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, KOP Bölge Kalkınma Yönetimi dayanağıyla 2023 yılı yatırım programı kapsamında; Akşehir Cankurtaran Kapalı Sistem Sulama Tesisi üretimi, Bozkır Dereiçi Kapalı Sistem Derivasyon Tesisi ve Güneş Güç Santrali imali, Hadim Dedemli Kapalı Sistem Sulama Tamamlama Tesisi, Halkapınar Dedeli-Körlü Kapalı Sisteme Sulama Tamamlama Tesisi üretimi, Doğanhisar Yenice Kapalı Sistem Sulama Tamamlama Tesisi üretimi, Ereğli Kızılgedik Hayvan İçme Suyu Göleti, Emirgazi Karaören Hayvan İçme Suyu Göleti, Seydişehir Susuz Hayvan İçme Suyu Göleti imali ve Ilgın Yukarıçiğil Göleti’nin tamiratı çalışmalarını başlattı.