KOSKİ'den su rezervi ve tasarruf açıklaması

KOSKİ'den su rezervi ve tasarruf açıklaması
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, çok sıcaklar, bahçe sulaması ve gereksiz su tüketiminin, su hizmetinin ağırlaşmasına sebebiyet vermesi nedeniyle bir ihtar bildirisi yayınladı.

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, gereksiz su kullanımından kaçınılması ve sulamanın gece yahut sabah erken saatlerde yapılması konusunda bir dizi ikazlarda bulunuldu.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşadığımız bugünlerde su tasarrufu çok büyük ehemmiyet arz ettiğine dikkati çekti.

"Su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istedik" denilen açıklamada, "Verimli bir kış ve ilkbahar yağışları sonucu yer altı ve yer üstü su rezervi açısından hayli âlâ durumdayız. Ancak su muhtaçlığının pik yaptığı saatlerde yapılan bahçe sulaması, gereksiz su kullanımı üzere konular su hizmetini ağırlaştırmaktadır. Gün içerisinde yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su kullanımı su şebekesinden fazla su çekeceğinden şebekede basınç düşmesine yol açmakta, bu da içme-kullanma su hizmetini yavaşlatmaktadır. Sulamanın bilhassa içme-kullanma su gereksiniminin pik yaptığı saatler dışında; sabah erken saatler yahut gece yapılması ve gereksiz su kullanımından kaçınılması, su hizmetinin kesintisiz devamını sağlayacaktır. Türkiye’ye örnek olan şuurlu su tüketimi çalışmalarımızdan çok yeterli geri dönüşler alıyoruz. Su hizmetinde örnek kent seçildik. Bu özelliklerimizin kazanılmasında abonelerimizin çok önemli katkıları oldu. Bu hassasiyetin artarak devam edeceğine inanıyor, sağlıklı günler diliyoruz" sözleri kullanıldı.