Kurtulmuş Erzurum'da 104. yıl kutlama merasimlerinde

Kurtulmuş Erzurum'da 104. yıl kutlama merasimlerinde
Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Numan Kurtulmuş, Erzurum Kongre Binası'nda düzenlenen Erzurum Kongresi'nin 104. Yılı Kutlama Töreni'nde, Türk milletinin çok gururlu ve çok güçlü bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

ANKARA (İGFA) - TBMM Lideri Numan Kurtulmuş, Erzurum Kongresi'nin 104. Yılı kutlama merasimlerinde konuştu.

Erzurum Kongresi'nin, Türkiye'nin yakın tarihi bakımından dönüm noktası olduğunu belirten Kurtulmuş, "İşgale uğramış, ordusu dağılmış, topu, tüfeği değil, kazması, küreği dahi kalmamış bir millet 'Ya Allah' diyerek ayağa kalktı ve tekrar özgürlük, istiklal ve istikbal uğraşını verdiği o günlerin tarihi dönüm noktalarından birisi Erzurum Kongresi'dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza ve Amasya tamimlerinden sonra gerçekleştirdiği Erzurum Kongresi, birebir vakitte yeni periyodun başlangıcı, o acılardan kurtuluşun ve istiklal gayreti vermenin en kıymetli dönüm noktalarından birisiydi." dedi.

Erzurum Kongresi ruhunun asla unutulmayacağını vurgulayan Kurtulmuş, Misak-ı Ulusal'ın vazgeçilmez bir vatan hududu olduğu ilanının bu kongrede yapıldığına işaret etti.

Misak-ı Ulusal'ın ehemmiyetine vurgu yapan Kurtulmuş, "Anadolu topraklarındaki ülke varlığının, varlığımızın en değerli hususiyetlerinden birisi, en son yaklaşık 5 milyon kilometrekare olan Osmanlı cihan devletinin 20 sene içerisinde paramparça edilerek, bölük pörçük parçalanmasından sonra işte Erzurum Kongresi'ndeki ruh, Misakımilli sonlarını yine belirleyen ve bu hudutlar üzerinde ayağa kalkmamızı sağlayan bir ruhtur." diye konuştu.