Kütahya'ya elektrikli otobüs geliyor

Kütahya'ya elektrikli otobüs geliyor
Kütahya Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi ile ASELSAN ortasında yapılan protokol kapsamında kentte hizmet vermeye başlayacak elektrikli otobüs sisteminin süratli şarj istasyonlarının heyetimi için başlatılan çalışmaları inceledi. Lider Işık, süratli şarj özelliğine sahip 5 otobüsün bu yıl içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

KÜTAHYA (İGFA) - Türkiye’de Samsun’dan sonra Kütahya’da hayata geçirilecek olan süratli şarj özelliğine sahip elektrikli otobüs sisteminin süratli şarj istasyonlarının heyetimi için çalışmalar başladı. Planlanan çalışmalar kapsamında 5 elektrikli otobüs için Zefertepe ve Yoncalı Mahalleleri'ne iki süratli şarj istasyonu kurulacak. Yaptığı etraf yatırımlarıyla ülkemize örnek olan Kütahya Belediyesi, elektrikli otobüs sistemiyle egzoz gazını ortadan kaldıran, karbon salınımını azaltan, etraf paklığına büyük katkı sağlayan, tasarruflu ve konforlu sistemle mevcut toplu taşıma sistemine takviye olacak.

Zafertepe Mahallesi’ndeki süratli şarj istasyonunun suramı için başlatılan çalışmaları inceleyen Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, “Biri burada oburu de Yoncalı Mahallemizde olmak üzere iki şarj istasyonunu inşallah 5 otobüsle birlikte bu yıl işletmeye alıp kentimizdeki toplu taşımaya dayanak olacak ve sıkıntıların tahlilini rahatlatacak bir alternatif ulaşım sistemini kentimize kazandıracağız. Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile ASELSAN ortasında yaptığımız protokol çerçevesinde süratle imalat çalışmalarına başladık. İnşallah çok yakın bir vakitte tamamlanınca yeni bir uygulamayı kentimize kazandırmış olacağız” sözlerini kullandı.

Projeden sorumlu ASELSAN mühendisi Serhat Kayık ise, “Şarj istasyonlarının heyetimi için buradayız. 5 otobüs ve 2 şarj istasyonu suramı. Biri Zafertepe’ye oburu Yoncalı’ya olmak üzere iki şarj istasyonu kuracağız. Otobüslerimizin en kıymetli özelliği süratli şarj olması. 10-12 dakikada yüzde 20’den yüzde 100’e yakın şarj oluyor. Bu da yolcu indi bindi yaparken ki kısa bir müddete denk geliyor. 80 kilometre menzile sahip otobüsleri birinci sefer Samsun’da devreye almıştık, Kütahya ikinci olacak bu konuda” dedi.