Kuzuyayla, keyifli anların doruğu olacak... Projede yok yok

Kuzuyayla, keyifli anların doruğu olacak... Projede yok yok
Kartepe’ye teleferik kazandırmak için gün sayan Büyükşehir, tepede yer alan Kuzuyayla’nın ziyaretçiler için hazır olması ismine da çalışmalarını sürdürüyor

KOCAELİ (İGFA)- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kartepe’yi cazibe merkezi haline getirmek maksadıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor. Teleferik projesinin imalini süratle sürdüren Büyükşehir, teleferiğin doruğunda yer alan Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda 200 bin metrekarelik alanda hazırlanan projenin çalışmalarına başladı. Teleferik projesinin tamamlanmasıyla vatandaşların ağır ilgi göstereceği Kuzuyayla, doğaseverlerin keyifli anlar yaşayacağı doruklardan biri olacak.

200 bin metrekarelik proje kapsamında piknik alanları, doğalgazlı mangal ünitesi, restoran, mescit, tiny house alanı, karavanlı kamp alanı, otopark, tabiat okulu, fayton kafe ve satış noktaları olacak. Restoranın imaline başlanırken öteki noktalarda da çalışmalar eş güdümlü olarak sürüyor.

TELEFERİK KISA MÜDDETTE HAZIR

Diğer yandan Derbent’ten Kuzuyayla’ya varacak teleferik çizgisinde çalışmalar ağır bir halde devam ediyor. Kısa müddette açılması planlanan Kartepe Teleferik sınırı 4 bin 695 metre uzunluğunda olacak. Sistem tek halat, ayrılabilir klemens ve 10 kişilik kabinlerden oluşacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde 73 kabin hizmet verecek. Saatte bin 500 kişi taşıma kapasiteli teleferik sınırındaki kot aralığı bin 90 metre olacak. Buna nazaran başlangıç makûs 331, varış makus ise 1421 metre olacak. İki istasyon ortasındaki aralık 14 dakikada aşılacak.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye yönelik yatırımları yalnızca üst yapı ile hudutlu kalmıyor. Alt yapıya da el atan Büyükşehir, içme suyu ve atık su çizgileri için de çalışmalar yürütüyor. Büyükşehir tarafından yapılan çalışmaların tamamlanmasının akabinde Kuzuyayla’nın çok sayıda ziyaretçiye konut sahipliği yapması bekleniyor.