Lastik seçimi yaparken dikkat! 4 mevsim lastik mantıklı mı?

Lastik seçimi yaparken dikkat! 4 mevsim lastik mantıklı mı?
Otomobilin en kıymetli modüllerinden biri hiç elbet lastikleridir. Yeni bir lastik alırken arabanıza ve kullanım şartlarınıza uygun yanlışsız lastiği seçmek çok değerli. Çünkü yanlış lastik seçimi yapılması durumunda aracınızın performansı ve sürüş dinamikleri olumsuz etkilenecektir. Aklınızda lastik almak varsa bu haberimiz tam size göre…

Esmanur GÜLBAHAR - Onur POLAT - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Otomobilimize lastik seçerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında Herkes Duysun takımına bilgilendirmelerde bulunan otomotiv kesimi esnafı, lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında mevsim geldiğini belirtti.

"Yaz mevsimine ve kış mevsimine nazaran lastik seçimini belirledikten sonra arabamızın motor gücüne, kullanım biçimine ve kullanım şartlarına nazaran bir lastik seçimi yapmamız gerekiyor" diyen esnaflar, "Örnek vermek gerekirse yüksek performanslı bir arabada premium dediğimiz lastik seçimlerine dikkat etmemiz gerekiyor. Düşük performanslı ve kent içinde kullandığımız küçük hacimli araçlarda ise yüzde 40- yüzde 30 daha ekonomik olan lastikleri seçebiliriz. Lastik seçimini kent içi yahut uzun yol üzere hangi yolu tercih ediyorsak, lastik alımı yapacağımız firmaya da bunu belirterek ona nazaran yapmalıyız" diye konuştu.

https://youtu.be/C3MVn0QmZI8

"4 MEVSİM LASTİK DİYE BİR ŞEY YOK!"

4 mevsim lastiğin bir satış stratejisi olduğuna dikkat çeken Şengül, "Yaz lastiği ve kış lastiği kavramlarımız var lakin 4 mevsim lastik kavramı büsbütün ticari olarak geliştirilmiş bir satış stratejisidir. Dört mevsim lastiğin uygun geldiği mevsim ve bölgeler var ancak Türkiye’nin mevsim şartlarına uyarlarsak kış lastiğini kışın, yaz lastiğini yazın kullanmamız gerekiyor. Ege Bölgesi’nde 4 mevsim denilen lastikler performans sağlayabilir lakin kışın yazlık ayakkabı giyemiyorsak, arabamıza de yazlık bir lastik takamayız. Yazın da bir botla gezemiyorsak kış lastiği kullanmamız gerekiyor. Her mevsim o mevsime nazaran lastik seçimi bizim için en uygun olanıdır" diye konuştu.