Lider Akgün: “İstanbul’u zelzeleye hazırlamak zorundayız”

Lider Akgün: “İstanbul’u zelzeleye hazırlamak zorundayız”
İstanbul Büyükçekmece’de beklenen Marmara sarsıntısına karşı kentsel dönüşüm çalışmaları tüm süratiyle sürüyor.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Büyükçekmece'de Atatürk Mahallesi’nde riskli olduğu tespit edilen 5 blok, 44 bağımsız kısımdan oluşan yapılar kentsel dönüşüm projesi kapsamında belediye takımlarının nezaretinde yıkıldı.

Teknik grubu ile birlikte kentsel dönüşüm yıkımına katılan Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, Adana’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki sarsıntısı anımsatarak, “Kulağımız sarsıntı ve sarsıntıyla ilgili olaylarda. Beynimiz, gözümüz zelzeleyle ilgili hazırlık projelerini tamamlamakta. Büyükçekmece Belediyesi olarak her gün sarsıntıya dayanıksız binaları yıkmaya devam ediyoruz. Adana halkımıza geçmiş olsun. Bütün belediye liderleri kentsel dönüşümü yerinde yahut nasıl yapıyorsa ısrarla devam ettirerek Marmara bölgesini ve bilhassa İstanbul’u sarsıntıya hazırlamak zorundayız. İstanbul yıkılırsa Türkiye yıkılır” dedi.

“BUGÜNE KADAR 42 BİNDEN FAZLA KONUTU YENİLEDİK”

1999 Marmara sarsıntısının akabinde sarsıntıya hazırlık konusunda seferberlik başlatan Büyükçekmece Belediyesi, belediye ve vatandaş işbirliğiyle bugüne kadar 40 binin üzerinde konutu yıkarak yerlerine zelzeleye sağlam çağdaş yapıların inşa edilmesine öncülük ettiklerini anlatan Lider Akgün, beklenen İstanbul sarsıntısına karşı kentsel dönüşüm çalışmalarının sürat kazandığı Büyükçekmece’de, sarsıntı riski taşıdığı tespit edilen 5 blok ve 44 bağımsız kısımdan oluşan yapıların belediye gruplarının nezaretinde yıkıldığını kaydetti.

Başkan Akgün, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşümün hızlandırılması ismine İstanbul’daki 39 belediyenin teknik işçisi ile gerçekleştirdiği toplantıya da dikkati çekerek, müteahhit, vatandaş, belediye, Büyükşehir Belediyesi, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ve devletin öbür ögelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu işe sürat vermesi konusundaki aksiyon ve telaffuzlarının değerli olduğunu söyledi.