Malatya'da Bakırcılar Çarşısı'na birinci kazma

Malatya'da Bakırcılar Çarşısı'na birinci kazma
Malatya'da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin iştirakiyle ‘Bakırcılar Çarşısı Temel Atma Töreni’ büyük bir iştirak ile gerçekleştirildi.

MALATYA (İGFA) - Malatya Büyükşehir Belediye Lider Selahattin Gürkan’ın sarsıntının birinci gününden bu yana vurguladığı yerinde dönüşüm projesinin birinci adımı, Bakırcılar Çarşısı’nın temelinin atılması ile başladı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarından önemli bir formda etkilenen Malatya’da zelzelenin yaraları sarılmaya devam ediyor. Yaşanan zelzelelerin akabinde Malatya’da birinci çarşı temeli 29 Temmuz’da yerinde dönüşüm temeline nazaran Malatya Bakırcılar Çarşısı'nda atıldı.

Yerinde dönüşüm konusunda vatandaşın müsterih olmasını tabir eden Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, vatandaşın istemediği hiçbir çalışmanın yapılmayacağını söz etti. Lider Gürkan, “6 Şubat’tan bu vakte kadar 174 gün geçti. Bu bin yılın felaketiydi. Konutlarımız, iş yerlerimiz yıkıldı. Canlarımızı kaybettik. Malatya’da 1237, Türkiye hudutları içinde 50 bin vatandaşımızı kaybettik. Yerinde dönüşüm, bütüncül planlama, bütüncül planda lokal uygulamalarla bütüncül plana entegre edilmesi. Sayın Bakanımız daha öteye geçerek 500 bin lira hibe, 800 bin liraya kadar da 10 yıl kredi verilecek 2 yıl ödemesiz olacak. Masaya yatırdığımız sıkıntılarımızı da eksiklerin ilgili paydaşlarla görüşülerek, telafi edilmesi yeni fikirlerin hayata geçirilmesi için çaba göstereceğiz. Burada 27 adamız, yaklaşık 5 bin iş yerimiz var. 220 dönümlük bir alandayız. 7 buçuk dönümlük alana yani Bakırcılar Çarşısı için 295 iş yeri yapılacak. Taban +1 formunda olacak. Ayrıyeten 200 araç kapasiteli kapalı otopark da yapılacak. Söğütlü Cami, Kasap Pazarı ve Zerzevat Pazarı, Kuyumcu esnaflarımız müsterih olsun. Biz belediye olarak vatandaşımızı ve esnafımızı düşünmek durumundayız. Bu bahiste kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık, depremin yaralarının bir an önce sarılması için bakanlıkların ve belediyelerin süratle çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci de yerinde dönüşümün birinci sefer Malatya’da başlatıldığını vurguladı.

Sarsıntı bölgelerinde imar yetkisinin bakanlık tarafından yürütüldüğünün altını çizen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Şehir merkezinde yerinden dönüşümü meydan projelerini çıkarabilme ismine birinci Malatya’da başlatıyoruz. Devamında Kahramanmaraş, Adıyaman Hatay’da devam etmek istiyoruz. 11 vilayet deniyor fakat 18 vilayet etkilendi. 14 milyon nüfus etkilendi. 680 bin konut, 170 bin iş yeri yıkıldı. Lisana kolay bunlar. 850 bin bağımsız ünite etkilendi.

Zelzelenin ağır yaşandığı yerlerde 23 ofis kurduk. Planlar aşikâr. 100 metrekarelik bir mesken için 1 milyon lira, 150 metre kare için ise 1 milyon 350 bin liraya kadar vereceğiz. İş bittikten sonrada 2 sene ortadan geçerek, krediyi 10 seneye bölerek faizsiz bir halde paramızın bir kısmını isteyeceğiz. 5 katlı bir apartmanda oturan 10 tane vatandaşız, anlaştılar 5’inin, 6’sının, 7’sinin mutabakatı kâfi. Anlaşan için site sakinlerine ortak hesap açacağız. Velev ki anlaştığınız müteahhit işi bıraktı, TOKİ olarak devreye girerek, biz yapacağız. Telaşınız olmasın” tabirlerini kullandı.

Yapılan konuşmaların akabinde Bakırcılar Çarşısı'nın temeli atıldı.