Malatya'da fay sınırı üzeri imara mutlaka müsaade yok!

Malatya'da fay sınırı üzeri imara mutlaka müsaade yok!
Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan Malatya Nikâh Sarayında Malatya genelindeki mahalle muhtarı ile bir ortaya gelerek zelzele sürecinde yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

MALATYA (İGFA) - Malatya'da bilgilendirme toplantısına Malatya Valisi Hulusi Şahin, MHP MYK Üyesi Eyüp Gönültaş,Genel Sekreter Latif Okyay, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Lideri Mesut İnce, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Liderleri, Muhtar Dernekleri Liderleri ile Muhtarlar katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sarsıntı sürecinde yapılan çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösterisinin akabinde bir konuşma gerçekleştiren Lider Gürkan, olaylara bakarken belediyenin de depremzede olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının sarsıntı mühleti boyunca 4 sefer Malatya’ya geldiğini belirten Lider Gürkan, “İki bakanımız daima burada kaldı. Daha sonra 5 bakanımız ve bütün bakanlar geldi. 28 kaymakam, 28 belediye lideri, 5 vali, 5 vilayet belediye lideri Malatya’daki uyumda misyon aldı. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman bu dört vilayet en ağır hasarı gördü. Zelzelede 1337 vatandaşımız vefat etti. Allah rahmet eylesin. 6 bin 444 vatandaşımız yaralandı. Malatya’da toplam bina sayısı 171 bin 153’tür. Bağımsız kısımları de buna endekslediğin vakit 421 bin 616 üzere bir sayı çıkıyor. Toplam yıkık, acil yıkılacak ağı hasarlı, orta hasarlı bina 45 bin 668’dir. Yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı, orta hasarlı bağımsız kısım 127 bin 293’dür. Yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı, orta hasarlı ticarethane sayısı 16 bin 716‘dır. Yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı ahır sayısı 4 Bin 942’dir.Yıkık, acil yıkılacak binaların toplam enkaz kaldırma oranı %99,7’dir. Toplam yıkılacak ağır hasarlı bina sayısı 35 bin 680’dir. Yıkımı yapılan bina sayısı 3 bin 784’dür. Kalan bina sayısı 31 bin 896’dır. Enkaz kaldırma oranı % 10’dur. Yıkım ihalesi yapılan bina sayısı 29 bin 764’dür. Yıkım ihalesi devam eden bina sayısı 5 bin 916’dır. İptal davası açılan 1.190 belgenin 560 dava belgesi az ve orta hasarlı binaların ağır hasara çevrilmesi, 540 dava evrakının ağır hasarlı binaların az ve orta hasara çevrilmesi, 90 dava belgesi acil yıkılacak binalara karşı açılmıştır. Malatya’da yerinde dönüşüm ofisine yapılan müracaatların 18 bin 924’ü konut, 3 bin 384’ü ticari işletmedir. Şu anda 73 noktada konteyner kent çalışması başlatılmış yaklaşık 30 bin konteyner konulması planlanmaktadır. Bu alanların altyapı ve üst yapı çalışmaları Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılmaktadır. 41 alanda 3 bin 432 konteyner iş yeri yapılmaktadır" diye konuştu.

Malatya’da Yerinde Dönüşüm Ofislerine yapılan müracaat sayısı yaklaşık olarak 20 bin konut ve 3 bin 384 ticari alan müracaatının bulunduğunu söyleyen Lider Gürkan, 718 mahalle muhtarları olarak mahallelerinizde yıkımlar devam ettiğini kaydetti.

Çok güç ve zahmetli günlerden geçildiğini belirten Malatya Valisi Hulusi Şahin de, yalnızca zelzele değil, hava kurallarının da vurduğunu söyledi.

"Yolların durumu ve ulaşım çok zordu" diyen Vali Şahin, "Biz o günlerden biraz evvel sinevizyon gösterisinde gördüğümüz üzere bugünlere geldik. 6 ay evvel bir çorba vermenin, bir ekmek vermenin, bir çadır vermenin hengamesini veriyorduk. Artık ise konteynerlerde 10.000 klima taktık 10.000 klima daha ne vakit takacağız onu düşünüyoruz. Nereden nereye yalnızca 6 ayda geldik bu büyük bir muvaffakiyettir. Bu büyük başarıyı bu milletin bu büyük milletin erdemli fertleri olarak kendimize borçluyuz bizler ve sizler başardık. Yahut bütün kapasitemizi kullanmasaydın biz bu sarsıntının altında kalırdık. Bu muvaffakiyet milletin fertleri olarak sizlerin başarısıdır" diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında zelzele sürecindeki özverili çalışmalarından ötürü Malatya genelindeki muhtarlara plaket takdim edildi.