Malatya'da yatırım seferberliği... 5 projeye imza atıldı

Malatya'da yatırım seferberliği... 5 projeye imza atıldı
KOBİ'leri tüm sarsıntı bölgesinde olduğu üzere Malatya'nın da kalkınmasında can damarı olarak gördüklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Kalkınma ve istihdamı sağlayarak, üretimi tekrar canlandıracak, endüstriyi yine ayağa kaldıracaklarını söyledi.

MALATYA (İGFA) -Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Afet Uyum Merkezi, Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu ve Borsası ile Cumhuriyet Çarşısı altında bulunan Kuyumcular Çarşısını ziyaret etti.

Bakan Kacır’a ziyaretinde, Malatya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, kurum ve kuruluş müdürleri eşlik etti.

Dünya Kayısı Ticaret Merkezi ziyareti sırasında bir açıklama yapan Bakan Kacır, sarsıntılar sonrası Malatya'nın sanayi, üretim, istihdam ve ihracatını süratle ayağa kaldırmak için büyük uğraş içerisinde olduklarını belirterek, dört koldan, KOSGEB eliyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'mızın yatırım teşvikleriyle kurduğumuz yeni sanayi bölgeleri, sanayi siteleriyle ve tıpkı vakitte bölgesel kalkınma projeleriyle Malatya'yı ve tüm sarsıntı bölgemizi süratle ayağa kaldıracaklarını söyledi.

5 PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI

Şehrin üretim, istihdam ve ihracatına kıymetli katkılar sunacak projelerin imzalarını attıklarını lisana getiren Bakan Kacır, "Malatya'mız için 5 projenin mukavelesini bugün burada imzalıyoruz. Yeşilyurt'ta 2 müzemizin onarımı, hasarlı ticari alanlarımızın güzelleştirilmesi, Malatya'da Sokak Hayvanları Barınak Projesi, Ziraî Ortak Makine Parkları Kurulması Projesi ve Malatya 1. OSB Fabrika Kuluçkasının 2. Etabı Malatya'mıza şimdiden iyi olsun. Bu projelerle birlikte kentimizin hafızasını diriltirken ekonomik, toplumsal ve kültürel açıdan Malatya'mızı yine ayağa kaldırıyoruz. Ziraî Ortak Makine Parkları Kurulması Projesi, vilayetimizde ziraî üretimi canlı tutmayı, ziraî üretimi teşvik etmeyi amaçlamakta. Zelzele Sonrası Hasar Alan Ticari Alanların Güzelleştirilmesi Projesi, kentimizin tarihi merkezinde yer alan küçük esnafa kalıcı yeni iş yerleri sağlayacak. Yeşilyurt'ta 2 müzenin onarımını gerçekleştirerek Malatya'nın hasar gören, yıkılan turizm kıymetlerini tekrar inşa edecek, turizme kazandıracağız. Malatya'da Sokak Hayvanları Barınak Projesi ile sokak hayvanlarımızın ziyan gören barınaklarını tekrar inşa edeceğiz.” diye konuştu.

211 MİLYON TL DESTEK

Depremde iş yeri ziyan gören sanayicilerimize yeni üretim alanları oluşturmak için bütün kaynakları seferber ettiklerini kaydeden Kacır, “Daha evvel birinci etabını yeniden Malatya 1. OSB'de gerçekleştirdiğimiz fabrika kuluçkalarının 2. etabını da bu projeyle hayata geçireceğiz. 15 bin metrekare alanda 250 metrekarelik 60 sanayi iş yerini inşa edeceğiz. Bu iş yerlerini besin, dokuma, konfeksiyon, ağaç işleri, mobilya, metal, makine üzere bölümlerde faaliyet gösteren ve zelzelede iş yerleri ziyan gören sanayicilerimize tahsis edeceğiz. Artık buradan da bir muştuyu vereyim; inşaat ve imal maliyetlerini de dikkate alarak bu projenin bütçesini 110 milyon liradan 165 milyon liraya bugün prestijiyle çıkarıyoruz. Bu projemizi de inşallah yeniden bir yıl bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz. Bugün imzasını attığımız 5 proje ile kentimize yaklaşık 211 milyon lira daha takviye sağlayacağız. Fırat Kalkınma Ajansımız tarafından 6 Şubat'tan itibaren son 6 aylık periyotta Malatya'da 15 projeye yaklaşık 302 milyon lira ve DAP tarafından afet sonrası acil olarak hazırlanan projelere de yaklaşık 50 milyon lira dayanak sağlamış olduk. İnşallah bu projeler ile birlikte Malatya'mız ilerde çok daha âlâ bir pozisyonda yer alacak. Zelzelenin yaralarını sarmakla kalmayacağız, kentimizin hafızasını, iktisadını yine canlandıracağız." biçiminde konuştu.

Daha sonra projelere ait mukaveleler imzalandı.

Bakan Kacır, ziyaretleri sırasında Cumhuriyet Çarşısı altında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi tamamlanan Kuyumcular Çarşısını da ziyaret ederek kuyumcu esnafıyla bir mühlet sohbet etti.