Mardin’de mali müşavirlerin problemleri masaya yatırıldı

Mardin’de mali müşavirlerin problemleri masaya yatırıldı
Doğu ve Güneydoğu Anadolu SMMM Odaları Platformu 57.ci Bölge Toplantısını Mardin'de düzenlendi.

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin-Şırnak Hür Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen toplantıda Mali Müşavirlerin Mesleksel Sıkıntıları masaya yatırıldı. Toplantıya TÜRMOB Genel Lideri Emre Kartaloğlu, Genel Lider Yardımcısı Hüseyin Yıldız, TURMOB genel sekreteri Yahya Arikan ve12 İlin Mali Müşavir Temsilcisi olmak üzere yaklaşık 120 Mali Müşaviri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mardin-Şırnak Hür Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Mehmet Ali Kurtay, 12 ilin Mali Müşavir temsilcileri olmak üzere yaklaşık 120 Mali Musaviri Mardin'de ağırlamaktan ötürü memnun olduklarını söyledi. Düzenlemiş olduğumuz toplantı mesleğimizin icrasında karşılaştığımız problemlerin tespiti açısından çok değerli olduğunu belirten Kurtay," Bu problemlere tahlil teklifleri getirilmesi, Odalarımız ortasındaki işbirliğinin kuvvetlendirilmesi ve paydaş kurumlarla diyalogların geliştirilmesi hedefleriyle gerçekleştirilmektedir" dedi.

Her devir farklı bir vilayetimizin mesken sahipliği yaptığı toplantıyı bu sefer Kadim kentimiz Mardin'de düzenlemekten büyük bir memnunluk duyduğunu kaydeden Kurtay,"Burada bilhassa vurgulamak istediğim husus malumunuz üzere 6 Şubatta büyük bir yıkıma yol açan zelzele felaketinden bu yana birinci defa bir ortaya geliyor oluşumuz. Sarsıntı felaketinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Dilerim gereken dersler çıkarılır ve bir daha bu türlü felaketler yaşanmaz. Zelzelenin birinci günlerinde ülkece büyük bir dayanışma ve yardımlaşma kampanyası başlamış iken maalesef vakit geçtikçe sarsıntı unutulmaya başlandı. Birinci günlerde yapılan ağır yardımlar maalesef kesiliverdi ve zelzele bölgesindeki vatandaşlarımız zelzelenin her türlü yıkıcı tesiriyle baş başa kaldı. Dileğim, zelzele felaketinin unutulmaması ve dayanışmanın devamlılığı için daima gündemimizde ve hafızamızda yeni olarak tutulmasını sağlamaktır" tabirlerini kullandı.

Depremin akabinde (her ne kadar dağınık olsa bile) ülkece kişisel ve kurumsal formda ağır bir biçimde yardım kampanyaları başlatıldığını söz eden Kurtay konuşmasına şöyle devam etti."Meslek örgütümüz olarak TURMOB da sarsıntının birinci gününden itibaren gerekli adımları atarak ağır bir biçimde uğraş sarf etti ve hala de çalışmalar devam etmekte. Sarsıntının birinci haftasında oda olarak topladığımız yardım tırları ile Adıyaman odamıza gittiğimizde orada TÜRMOB Genel Liderimiz İstanbul oda liderimiz ve aşikâr başlı öteki oda liderlerinin da orada bulunduğuna ve getirdikleri yardım tırlarını koordine ettiklerine şahitlik etmiştim. O gün bizim bir meslek ailesi olduğumuzu çok daha düzgün anladım. Uygun ki böylesi bir ailenin ferdiyim ve bundan büyük bir gurur duyduğumu tabir etmek istiyorum. vesileyle; Etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan başta TÜRMOB genel liderim olmak üzere tüm konuklarımıza şahsım ve Odamız ismine teşekkür eder, toplantımızın meslek topluluğumuzun meselelerinin tahliline ve gelişmesine ışık tutmasını temenni ederim" diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen TÜRMOB Genel Lideri Emre Kartaloğlu ise ,6 Şubat tarihinde meydana gelen sarsıntı nedeniyle, zelzele bölgesinde bulunan işletmeler ile mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin yaşadığı kahır, sorun ve belirsizliklere deva bulmak için TÜRMOB olarak gayret verdiklerini belirtti. Karraloğlu,”Depremden etkilenen mükelleflerin ve meslek mensuplarının iş ve süreçlerini daha sağlıklı bir formda yerine getirilmesini sağlamak gerekir. Bu bahiste TÜRMOB olarak sarsıntı mağduru meslek guruplarına gereken maddi manevi yardımlarda bulunduk. Tek gayemiz sarsıntı mağdurların unutulmamasıdır. Mardin’de 12 ilin temsilcisi ve 120 Mali Müşavir ile bir ortaya geldik. Burada Mali Müşavirlerin Mesleksel Problemleri masaya yatıracağız. Sıkıntılarını el birliği ile çözeceğiz”diye konuştu.