Marmara’ya hayat verecek proje ses getirdi

Marmara’ya hayat verecek proje ses getirdi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit Körfezi Taban Çamuru Paklığı dev proje ses getirirken, büyük ilgi görüyor.

KOCAELİ (İGFA) - İzmit Körfezi Taban Çamuru Paklığı Projesi kapsamında Türkiye’nin en büyük paklık seferberliğine başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Marmara’ya hayat verecek bu dev projesi ile Türkiye’de ses getirdi.

Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük etraf projesi olarak isimlendirilen İzmit Körfezi Taban Çamuru Temizliğinin gerçekleştiği alanı Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gelerek inceleyen akademisyenler, İzmit Körfezi’ni dev bir akvaryuma dönüştürmeyi amaçlayan projeye tam not veriyor.

Projeye, taban çamuru temizliğinin tüm Marmara’yı etkilemesi nedeniyle ulusal kanallar da büyük ilgi gösterip, Büyükşehir tarafından faaliyete geçirilen Türkiye’nin en büyük paklık harekâtını ekranlarına taşıyor.

8.5 MİLYON TON ÇAMUR TEMİZLENECEK

İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmet Projesi’nin gerçekleştiği alanı ulusal TV kanallarına gezdiren Lider Büyükakın, Körfez’i kurtarmak için büyük bir çalışma başlattıklarını söyledi. Taban çamurunun sudan arındırılma basamağında kullanılan geotekstil tüpünü falçatayla keserek, İzmit Körfez’i tabanından toplanılan arındırılmış katı maddeyi gösteren Lider Büyükakın, İzmit Körfezi’nden 8.5 milyon ton çamur temizleyeceklerini ve bu projeyle Marmara Denizi’nin yine hayat bulacağını söz etti.

PROJE SES GETİRDİ

Başkan Büyükakın’ın birebir vakitte Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı misyonunu yürütmesi sebebiyle ulusal basın bu devre projeye büyük ilgi gösteriyor. İzmit Körfezi Taban Çamuru Paklığı projesinin tüm Marmara’ya hayat vereceğinin altını çizen Lider Büyükakın verdiği röportajda, “Bu çamuru tahlil ettiklerinde, deniz eko sistemine ziyan verecek azot ve fosfor üzere elementler görüldü. Bu çamurun içinde maalesef yıllardır endüstriyel atıkların birikimi de var. Bunları TÜBİTAK ile incelediğimizde, İzmit Körfezi’nin tabanında yaklaşık 11 milyon ton civarında çamur biriktiğini ve bunun 8.5 milyon ton civarındaki kısmının da deniz eko sistemi açısından ziyanlı olduğu ve alınması gerektiğini bilim adamları tespit etti” açıklamasını yaptı.