Moda sanayisi Z nesli çağırıyor

Moda sanayisi Z nesli çağırıyor
Türk moda sanayisi, 8 Ağustos'a kadar üniversite tercihlerini yapacak başarılı gençlerin tercihinin dokuma mühendisliği olması için kesenin ağzını açtı. Hazırgiyim ve dokuma bölümleri dokuma mühendisliğini tercih edecek Z jenerasyonundaki başarılı gençlere taban fiyat fiyatında burs, iş garantisi ve başarılı bir meslek vaat ediyor.

İZMİR (İGFA) - Ticaret Bakanlığı’nın onayıyla, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Türkiye İhracatçılar Meclisi ve TİM bünyesindeki kesim konseylerinin omuz verdiği burs programının temelleri, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) tarafından 2018 yılında “Tekstilde Gelecek Var” mottosuyla, “Modanın Mühendisleri” ismini verdiği projeyle atıldı.

EHKİB’in dokuma mühendisliği algısını yükseltmek emeliyle başlattığı proje, 2019 yılında Türk moda sanayisinin tüm bileşenlerinin güçlerini birleştirmesiyle “Tercihim Dokumacılık Mühendisliği” isimli burs projesine dönüştü.

Projenin başladığı 2019 yılından bu yana başarılı üniversite öğrencilerinin burs programındaki mühendislikleri tercih dokuma mühendisliğini tercih etmesinde minimum fiyat fiyatında burs ve iş garantisinin tesirli olduğu bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, geri ödemesiz olan burstan birinci 20 bine giren öğrencilerin taban fiyat fiyatında yararlanacağını, birinci 20 bin – 50 ortasında yer alan öğrencilerin yüzde 70, birinci 50 bin – 80 bin aralığındaki öğrencilerin ise yüzde 50 oranında bursa hak kazanacaklarını lisana getirdi.

Her yıl 3,5 milyon civarında gencin üniversite imtihanına girdiğini lakin emek ağır kesimlerin nitelikli mühendis bulma konusunda meseleler yaşadığını lisana getiren Eskinazi, “Projenin hayata geçtiği 2019 yılından bu yana dokumacılık mühendisliği daha çok tercih edilir hale geldi. Yıllık 32 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İstihdamda başkan kesimiz, Türkiye’nin en büyük üçüncü ihracatçı dalıyız. Yaklaşık 20 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası veriyoruz. AB’nin en büyük ikinci dokuma ve hammaddeleri tedarikçisi, en büyük üçüncü hazır giysi tedarikçisiyiz. Dünyada elyaf üretiminden hazır giysi üretimine kadar dokumacılık ve hazır giysi dallarının tüm üretim basamaklarını gerçekleştirebilen birkaç ülkeden bir tanesiyiz. Bölümümüz, üretim ve istihdamdaki tartısıyla, daima büyüyen ve olumlu istikamette ayrışan, gençlerimizin kendi kabiliyetine nazaran, isteklerine nazaran istikamet seçebilmelerinin mümkün olduğu, çok çeşitli çalışma alanlarına sahip dinamik bölümlerden biri. Örme, dokuma, boyama, iplik, konfeksiyon alanları yanında, ARGE, imalat, satış, pazarlama, dokuma makinalarının hepsi dokumacılık mühendisliğinin alanına giriyor. Gençlerimizi Dokumacılık Mühendisliği’ni tercih etmeye davet ediyoruz” biçiminde konuştu.

SERTBAŞ; “279 GENÇ BURSLU OKUYOR”

Türkiye’de istihdamda başkan kesim pozisyonunda olduklarına temas eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, perakende dalı dahil 2 milyonu aşkın beşere iş imkanı sunduklarını, bu büyük istihdamda en kritik kitlenin dokumacılık mühendisleri olduğunu, geçtiğimiz dört yıllık süreçte 279 öğrencinin burslu olarak dokumacılık mühendisliği eğitimi alma hakkı kazandığını kaydetti.

İlk 20 binde yer alan öğrencilerin birinci beş tercihlerinden birisinin dokuma mühendisliği olursa taban fiyat meblağında bursa hak kazandığına dikkati çeken Sertbaş, "20 bin ile 50 bin ortasında sıralamada yer bulan öğrenciler dokumacılık mühendisliğini tercih ettikleri takdirde taban fiyatın yüzde 70’i oranında burs sahibi olurken, 50 bin ile 80 bin ortasında yer alan öğrenciler tercihim dokumacılık mühendisliği derse taban fiyatın yüzde 50’si fiyatında bursu 5 yıl boyunca hak ediyorlar" diye konuştu.