Muğla Fethiye Körfezi'nde tarama projesi

Muğla Fethiye Körfezi'nde tarama projesi
Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye Körfezi Tarama Projesi’ni hayata geçirdi.

MUĞLA (İGFA)- Muğla’nın Fethiye ilçesinin uzun yıllardır sorunu olan Körfez paklığı için Büyükşehir Belediyesi Körfez Tarama projesini çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışma ile körfezdeki mevcut sediment (çökelti) ölçüsü ve dağılımının belirlenmesi için “Deniz Tabanı Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita Hazırlanması” çalışması tamamlandı.

Fethiye Körfezi’nin temizlenmesi için başlatılan proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi etap çalışmalarına devam ettiriyor. Birinci etapta körfezde mevcut sediment (çökelti) ölçüsü ve dağılımının belirlenmesi için “Deniz Tabanı Sığ Sismik Ölçüm ve Batımetrik Harita Hazırlanması” çalışması tamamlandı. Deniz yüzeyinden (0 kotu) -18 kotuna kadar her 1 m yükseklik başına düşen gerecin hacim hesabı yapıldı. Ayrıyeten Fethiye Körfezi’ndeki deniz üstü ve tabanındaki akıntı istikametlerinin ve münasebetiyle taban taramasına temel alanların belirlenmesi gayesiyle Akıntı Suratı ölçüm çalışmaları tamamlandı.

Tarama yapılması gereken alandaki materyal niteliğinin belirlenmesi gayesiyle deniz tabanından numune alındı ve tahlil sonuçları bekleniyor. Akıntı suratı ölçümü ile elde edilecek bilgiler ışığında yapılacak modelleme çalışmaları ile tarama yapılacak optimum alanın belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye ilçesine yaptığı büyük yatırımlarla da körfez paklığına büyük katkı sağlıyor. Fethiye Atıksu Arıtma tesisi kapasitesini iki katına çıkarılması, tesisin modernize edilmesi, tamamlanan Hisarönü-Ovacık kanalizasyon projesi, merkez mahalleler kanalizasyon rehabilitasyonları da körfezin pak kalmasına hizmet edecek. Büyükşehir Belediyesi hizmete alacağı Atık Toplama Teknesi’nin Fethiye Körfezinde sıvı atık toplamak üzere görevlendirilmesi ve Fethiye Limanında en az bir adet atık alım ağzının, gemilerin atık sularını boşaltmak üzere hazır bulundurulması hizmetleri ile de körfez paklığına büyük katkı sağlayacak.

Fethiye Limanı’nda Acil Müdahale tekneleri tanıtım merasiminde Körfez paklığı ile ilgili konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün körfez temizliğinin bakanlıkların takviyesi ile yapılabilecek büyük bir hizmet olduğunu söyledi ve Büyükşehir olarak çalışmaların altyapısını başlattıklarını belirtti.

Başkan Gürün; “Fethiye körfezi doluyor, belediyelerin tek başına yapabileceği bir durum değil. 640 bin TL ödeme yaparak buradaki hafriyatın durumu, çıkacak atık nedir çalışması yaptırıyoruz yıl sonunda bitiyor, yakında sizlerle paylaşacağız. Sizlere kelam vermiştik, çalışmalarda sona geldik. Buranın paklığı eksi 3’e eksi 5’e kadar indiğinizde maliyet artıyor. 20 milyon Euro maliyeti var yaklaşık. DSİ dere ıslahı, tabanın beton olmaması, tarım atıklarının atılması denizin kirlenmesine neden oluyor. Teknelerin denizi kirletmesi konusu da burada kıymetli. Bir yandan temizlerken bir yandan atıkların birikmesini önlememiz gerekiyor. Körfez paklığı konusunda tüm kurumlara misyon düşüyor. El birliği ile Fethiye’mizin uzun yıllardır beklediği, çözülmesi gereken bu sorunu da ortadan kaldıracağız.” dedi.