Muğla’da 230 bine yakın ağaç toprakla buluştu

Muğla’da 230 bine yakın ağaç toprakla buluştu
Muğla Büyükşehir Belediyesi kentte ziraî üretimin artması ve daha yeşil bir çehreye kavuşması için Vilayet genelinde 228 bin 400 ağaç fidanını toprakla buluşturdu.

MUĞLA (İGFA) - Çevre hassasiyetine büyük değer veren Muğla Büyükşehir Belediyesi, bilhassa kentin ziraî üretiminin artması ve daha yeşil bir çehreye kavuşması açısından 228 bin 400 ağacı toprakla buluşturdu.

Özellikle çöp alanı olarak kullanılan alanların rehabilite edilerek tabiata kazandırılması için çalışma yapan gruplar bu kapsamda kapanan çöp alanlarının yeşillendirilmesi emeliyle ağaçlandırma çalışmaları yaptı.

Bunun yanı sıra ziraî üretimin desteklenmesi ismine üreticilere ceviz, incir, zeytin ve kestane fidanı dağıtım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda birçok ilçede hem ziraî çıkar sağlanmasına dayanak oldu hem de daha yeşil bir kent için ağaç dikimi yaptı. Takımlar ayrıyeten alternatif tarım eserleri yetiştirilmesi emeliyle sakız ve dut ağacı dikimi yaptı.

İl genelinde etraf ve yeşil alan düzenlemeleri kapsamında kıymetli çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir grupları yol kenarları, parklar ve çeşitli yeşil alanlarda da ağaç dikimi gerçekleştirdi. Kent merkezlerinin daha yeşil bir görünüm kavuşması için kent merkezlerinde de 11 bin 270 ağaç dikimi gerçekleştiren gruplar, ziraî üretim, rehabilitasyon ve yeşil alan düzenlemeleri için toplam 228 bin 400 ağacın toprakla buluşmasını sağladı.

Kentin farklı noktalarında yapılan ağaç dikimleri ve Muğla’nın korunması ismine açılan 159 etraf davası ile Büyükşehir Belediyesinin kentin tabiatının korunmasına yönelik çalışmaları ve gayreti sürat kesmeden devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi kentin tabiatını korumak ve yeşil bir kent yaratmak için 2014 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalar kapsamında sorumluluk alanlarındaki yeşil alan ölçüsünü yaklaşık 3,5 kat arttırarak 255 bin metrekareden 827 bin 98 metrekareye çıkardı. Misyona başladığı 2014 yılından itibaren 8 yıllık müddet zarfında vilayet genelinde sorumluluk alanında bulunan 255 bin 180 metrekare olan yeşil alan ölçüsünü yaklaşık 3,5 kat arttırdı.