Muğla’da Lozan’ın 100'üncü yıl aktifliği düzenlendi

Muğla’da Lozan’ın 100'üncü yıl aktifliği düzenlendi
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen Lozan Antlaşması’nın 100. Yılında seminer, belgesel gösterimi stant ve animasyon gösterimi gerçekleştirildi. 

MUĞLA (İGFA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi, Lozan Antlaşması’nın 100. yılında İnönü Vakfı ile birlikte aktiflik düzenlendi. Aktifliğe Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, İnönü Vakfı Lider Yardımcısı, tıpkı vakitte İsmet İnönü’nün torunu olan Gülsün Bilgehan, Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş ve davetliler katıldı.

Seminerde konuşan İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan “Böyle bir günde sizlerle birlikte olmaktan memnunum. Bu ülke kolay kurulmadı. Dünya tarihi için değerli bir hafta. Bundan tam 100 yıl evvel çökmüş bir imparatorluğun küllerinden 24 Temmuz 1923 yılında yeni bir devlet kuruluyor. Genç Türkiye Devleti kuruluyor” dedi.

Lozan antlaşmasının Türkiye için büyük kıymet taşıdığına vurgu yapan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün “Gülsün Bilgehan’ın dedesi İsmet İnönü’nün imzaladığı harika aktin yıl dönümünde beraberiz. Geçmiş yıllarda Lozan’la ilgili yıl dönümlerinde bütün Türkiye’de çok farklı bölümlerin düzenlemiş oldukları toplantıları oradaki telaffuzları dinler ve tüm Türkiye’nin gündemi o olurdu. Günümüzde ise bu durum sıradanlaştırılmaya unutturulmaya çalışılıyor. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda bu ülkeyi bağımsız bir ülke olarak, laik, demokratik bir hukuk devleti olarak geleceğe taşımakla yükümlüyüz. Bunu da daima birlikte yapacağız” dedi.

Başkan Gürün “ Lozan’ın kahramanı olan İsmet Paşamızın bize emanet ettiği bu bedelleri daima bir arada koruyacağız. Mustafa Kemal Atatürk Lozan’dan sonra şunu söz ediyor, ‘bu muahede Türk Milletine karşı yüz yıllardan beri hazırlanmış büyük bir suikastin sonuçsuz kaldığını bildirir, bir belgedir’ diyor. İsmet Paşa’ya kazandığı zaferden sonra bunu söylüyor. Lozan nitekim Türkiye’nin bir ulus devlet olması için misakı ulusal sonlarını ve özgürlüğünü memleketler arası bir boyutta tescilinin yapıldığı bir mutabakattır. Bununda altında İsmet Paşamız var. Kurtuluş savaşımızın kahramanı askeri ve siyasi bir deha olan Mustafa Kemal Atatürk var. Onlara ne kadar minnet duysak yetersiz kalır” dedi.