O tarihlerde gözünüz üstte olsun!

O tarihlerde gözünüz üstte olsun!
Meteor yağmurlarının en görkemlisi Perseid meteor yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi en ağır periyoduna ulaşacak ve saatte 60- 100 adet ortasında görülebilecek.

ANKARA (İGFA) - TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Müşahede Aktiflikleri bu yıl 10-13 Ağustos 2023 tarihleri ortasında yeniden etkinliklere yıllardır mesken sahipliği yapan Antalya Saklıkent’te düzenlenecek.

TÜBİTAK tarafından birinci defa 1998 yılında Antalya Saklıkent’te düzenlenen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın katkılarıyla TÜBİTAK'ın uyumunda 25. defa gerçekleştirilecek aktifliğe Bakan Mehmet Fatih Kacır'ın da katılması bekleniyor.

UZMANLAR EŞLİĞİNDE GÖZYÜZÜNÜ İNCELEME

Gökyüzü Müşahede Etkinliklerinin mesken sahibi yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki Antalya Saklıkent’te astronomi meraklıları, uzmanlar eşliğinde gökyüzünü inceleme ve Türkiye’nin etkin haldeki en büyük gözlemevi olan ve en donanımlı teleskoplarının bulunduğu TÜBİTAK Ulusal Müşahede Meskeni (TUG) Yerleşkesi’ni gezme fırsatı bulacak.

Gökyüzü müşahedesine en uygun bölgelerden biri olan Saklıkent’te astronomi tutkunlarının, 3 gün boyunca teleskop ve çıplak gözle müşahede yaparak gökyüzünün tadını çıkarmanın yanında çadırlarında konaklayarak tabiat ile iç içe olma bahtları olacak.

Bu yılki aktifliğe ise Türkiye’nin dört bir yanından 12 bin 500 kişi başvurdu, bu müracaatlar ortasından 1000 kişi kurayla belirlendi.