Olası Deprem Öncesi Tüm Okullar Boşaltıldı!

Olası Deprem Öncesi Tüm Okullar Boşaltıldı!
Vali Davut Gül, İstanbul’da sağlamlaştırma çalışması biten iki okul arasından biri 23 derslikli Beyoğlu Hasköy Ortaokulu’nda denetlemeler yapılarak, yetkililerden bilgi aldı. Burada, 17 Şubat tarihinde İstanbul Valiliği kararı ile sağlamlaştırma ya da yıkılıp yeniden yapılması kararı verilen 93 okulla alakalı açıklama gerçekleştiren Gül, 1999 Gölcük depreminin bir milat olduğunu, depremden sonra yapılardaki standartların değiştiğini söyledi. Bu kapsamda, 1999 depremi öncesi inşası olan okulların sağlamlıklarının artırılması için çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Gül, 2006’da özel bir proje koordinasyon ekibi kurulduğunun altını çizdi.

448 Okul Yeniden Yapıldı, 769 Okul Sağlamlaştırıldı

Gül, şehirdeki 1418 okulun 1999 depreminin sonrasında çeşitli denemelere tabi tutulduğunu, bunun 1351’inin sağlamlaştırarak ya da tekrar inşa edilerek elden geçirilmesine karar verildiğini belirterek, 769 okulun sağlamlaştırıldığını, 438 okulun tekrar inşasının yapıldığını, 144 okuldan 51’ininin geçen yılda, 93’ünün 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında boşaltıldığını söyledi. Geçtiğimiz son 6 ay içerisinde boşaltılan okulların 68’inin yıkılıp tekrar yapılacağını, 25’inin ise sağlamlaştırılacağını söyleyen Gül, 2022’de boşaltılan 51 okulun Ocak 2024 tarihinde eğitim-öğretime başlayacağını, bu sene boşaltılan 93 okulun ise 2024-2025 eğitim-öğretim dönemine bitirilmeye çalışıldığını ifade etti. Gül, okullarında çalışma gerçekleşen öğrencilerin bir süre misafir öğrenci olarak diğer okullarda eğitim göreceğini açıkladı.

“HAYIRSEVERLERİN KATKILARINA DA İHTİYACIMIZ VAR”

Vali Gül, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cumhuriyet tarihinde en büyük eğitim yatırımlarından birini üstlendiğine vurgu yaparak, İstanbul da bu olan yatırımlardan payına düşeni aldığını söyledi. Şehrin aralıksız göç aldığını ve genç nüfusun çok olduğunu söyleyen Gül, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin dışında hayırseverlerin katkılarına da ihtiyacımız var. Bizim başlattığımız kampanyayla birlikte hayırseverlerimiz bazen tek başına, bazen devlet-vatandaş iş birliğiyle okul yapmaya başladı. Amacımız Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken 1000 hayırsever bulmak, bunlarla protokol yapmak. Çok sayıda hayırseverimiz bizlere müracaat ettiler, bunların proje ve protokol süreci başladı. Daha da hızlanarak devam edeceğini umuyorum” ifadelerine yer verdi.