'Osmangazi Meydan' Bursa’nın yeni nefesi olacak

'Osmangazi Meydan' Bursa’nın yeni nefesi olacak
Bursa'da Osmangazi Belediyesi tarafından kentsel tasarım projesi kapsamında Bursa’ya kazandırılan Osmangazi Meydanı açılış için gün sayarken, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, basın mensuplarını kentin yeni buluşma noktasında ağırladı.

BURSA (İGFA) - Bursa’nın merkezinde 100’den fazla çöküntü binanın kamulaştırılmasıyla elde edilen 37 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Osmangazi Meydanı, birçok farklı işlevi içinde barındırıyor.

Vizyon proje, bilhassa yerin 24 metre altındaki 2 bin araçlık otoparkıyla, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne yüklenen araç yoğunluğunu azaltarak, kent içi trafiğin rahatlamasını sağlayacak.

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Bursa’nın uzun yıllardır gereksinim duyduğu meydanı, AK Parti Osmangazi İlçe Lideri Ufuk Cömez ile birlikte basın mensuplarına gezdirdi.

Başkan Dündar, kamulaştırma, hafriyat ve inşaat çalışmaları ile ağır bir üretimin olduğu meydan inşaatında artık sona gelindiğini tabir ederek, dev meydanın 2 bin araçlık otoparkı, meydanı, cami ve toplumsal alanlarıyla kente vizyon kazandıracağının altını çizdi.

Osmangazi Meydanı’nın bulunduğu pozisyonun imar planlarında 5 emsal ticari bir alan olarak Bursa’nın en ağır ve en hareketli noktası olduğuna vurgu yapan Lider Dündar, “Bu bölge birebir vakitte bir geçiş noktası olarak da değer arz ediyor. Demiryolu altı ile tarihi çarşının irtibatının olduğu bir pozisyon. Bu değerli bölgeye yapılacak proje için anket düzenlediğimizde büyük bir çoğunlukla meydan projesi öne çıktı. Biz de bu tarafta çalışmalarımıza başladık. Bu bölgenin kamulaştırması için o periyodun koşullarında 200 milyon TL ödeme yaptık. Çöküntü bölgedeki 105 adet binayı kamulaştırdık. Kentin geleceği ismine böylesine çok işlevli bir projeyi hayata geçirdik.” dedi.

https://youtu.be/3aZZXW3VDZ0

“ŞEHRİN GELİŞİMİNE VE DÖNÜŞÜMÜNE KATKI SAĞLAYACAK”

Projenin birinci etabının tamamlandığını ve kısa bir mühlet sonra da hizmete açılacağını kaydeden Lider Dündar, ikinci etabın kamulaştırma çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.

Yakın vakitte ikinci etabın projesinin de uygulanacağını belirten Lider Dündar, Osmangazi Meydanı, bütünüyle vatandaş odaklı bir proje olarak ortaya çıktı.

Metro ile bu bölgeye gelen vatandaşların araçlarını buraya park ederek, yaya olarak çarşıya ve kent merkezine çıkabileceklerini söyleyen Lider Dündar, "Meydan kısmında vatandaşlarımızın güneşten ve yağmurdan korunabileceği bir çatı sistemi uyguladık. Klasik Bursa revaklarının çağdaş çizgisini buraya yansıttık. Bu bir kentsel dönüşüm çalışmasıdır. Bursa’mızın yıllardır çöküntü olan bölgesine yeni bir işlev kazandırarak kentin geleceğine istikamet veren, gelişimine katkı sağlayacak bir proje oldu. Tarihi kent ile eski kenti bütünleştiren bir projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu proje, öbür eskiyen çöküntü olan bölgelere de öncü olacaktır. Kentimize kıymet katıyoruz, bizi izlemeye devam edin" diye konuştu.