Otomobil Satışlarında 6+6 Kısıtlaması Uzatıldı

Otomobil Satışlarında 6+6 Kısıtlaması Uzatıldı
Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe uygulanan '6 ay 6 bin kilometre' kısıtlamasına yönelik denetimlerde, kurallara uymayan işletmelere toplam 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası verildi. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:
Ticari faaliyet olarak değerlendirilen tüm bireysel satışlar, '6 ay-6 bin kilometre' kısıtlaması düzenlemesi kapsamında düzenli olarak denetlenecek ve mevzuata aykırı hareket eden satıcılara idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, bu satışlarla ilgili kayıtlar ve denetim sonuçları, kayıt dışı kazancın vergilendirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile düzenli olarak paylaşılacaktır.

Denetimler Yoğun Bir Şekilde Devam Edecek

Öte yandan açıklamalarda internet üzerinden yapılan araç satışlarına da değinildi. İnternet üzerindeki ikinci el araç ilanlarında yer alan yüksek fiyatların önlenmesi adına bakanlık harekete geçti. Ticaret Bakanlığı, motorlu taşıt satışı yapılan yetkili bayiler, oto galeri ve bireysel satıcılar arasında yüksek fiyat oluşumuna neden olan uygulamalarla birlikte 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasında yoğun denetimlere devam edileceğini vurguladı.

Kısıtlamaya Uymayanlara Ceza! 

Yapılan açıklamalar çerçevesinde bugüne kadar kısıtlama ve satış kurallarına uymayanlara oplam 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandı. Bakanlığın yaptığı açıklamalara göre bu kurallara uymayanlara yine ceza verilmeye devam edilecek.