Özel Güvenlik Müdürü Birol Yıldırım'ın Ölüm Davasında 6 Sanık Hapis Cezasına Çarptırıldı

Özel Güvenlik Müdürü Birol Yıldırım'ın Ölüm Davasında 6 Sanık Hapis Cezasına Çarptırıldı
Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Esenyurt'ta özel güvenlik müdürü Birol Yıldırım'ın hayatını kaybettiği olayın yargılandığı davada karar verildi.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın sonucunda, İstanbul Esenyurt'ta özel güvenlik müdürü Birol Yıldırım'ın hayatını kaybettiği olayda 12 polis memuru yargılandı.

Mahkeme, 6 sanığın "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Diğer 6 sanık ise beraat etti.

Maktul Birol Yıldırım'ın ailesi duruşmada hazır bulunurken, aile avukatları sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Tutuksuz sanıklar ise suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar S.Y, H.K, C.G, E.G, B.K. ve K.Y'nin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü kuşkudan uzak, kesin, yeterli ve inandırıcı delil elde edilememesi ve isnat edilen eylemlerin sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine hükmetti.

Sanıklar, komiser yardımcısı İ.A.S, polis memurları M.C.K, İ.G, M.Ş, E.K. ile M.Ş'nin ise "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Sanıklar İ.A.S, M.Ş, B.K, M.Ş. ile E.K'nin, mağdur Barış Uysal'a ve Alihan Uysal'a yönelik "kasten yaralama" suçundan 6'şar bin lira adli para cezasına çarptırılması ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararlaştırıldı.

İddianameden

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık İ.A.S'nin, Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliğinde komiser yardımcısı, diğer sanıkların da polis memuru olarak görev yaptığı anlatılmıştı.

İddianamede, sanıkların, müştekilerin iddiası ve tanıklığına göre kalp hastası olduğunu bildikleri Birol Yıldırım'ın ölümüne sebebiyet verecek nitelikte kusurlu oldukları belirtilmişti.

İddianamede, komiser yardımcısı İ.A.S. ile diğer sanıklar M.C.K, İ.G, M.Ş, M.Ş, E.K. ve B.K'nin "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar, müştekiler Barış Uysal ve Alihan Uysal'a yönelik eylemleri nedeniyle ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Diğer 5 sanığın da "kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama" suçundan cezalandırılması talep edilmişti.

Haber Editörü